Kampanyalar & Duyurular

100 m2 Ev DASK Ne Kadar?

Son zamanlarda meydana gelen deprem felaketinin büyük afete sebep olduğunu görmekteyiz. Burada birçok evin alt yapısının doğru yapılmamasından kaynaklı olarak ortaya büyük felaketler çıkmaktadır. Bu felaketlerin meydana gelmemesi açısından mutlaka önlem alınmalı ve verilen talimatların doğru bir şekilde yerine getirilmesi gerekiyor. Bunun haricinde evi sigortalı olan kişilerin deprem felaketinden kötü etkilenmesinin üzerine DASKtarafından nakit ödemeleri gerçekleştirilir. Evin metrekaresine göre DASK ödeme yapmaktadır. Bakıldığı zaman 100 m2 ev için verilecek olan teminatın yaklaşık olarak 150.800 TL şeklinde olur. Durumu bağlı bu fiyat değişkenlik gösterebilir. Poliçe tutarı daha çok ön planda olduğu için ödenecek tutar bu sayede belirlenmiş olur.

Dask Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası olarak bilinir. Burada konut satın alındığı zaman evin sigortası gerçekleştirilmiş olur. Yaşamış olduğumuz konutların konumunda deprem meydana gelebilme olasılığı yüksektir. Çünkü Türkiye fay hattının üstünde yaşayan bir ülke olduğunu biliyoruz. Deprem sonrasında evin hasar görmesinin üzerine ortaya çıkan hasarın giderilmesi için teminat sistemi sağlanır. Böylelikle depremden önce gerekli evrakların ilgili yerlere götürülmesi, gerekli işlemlerin başlatılması gerekiyor.

Dask Sigorta Zorunlu Mu?

Depremden sonra meydana gelen dev dalga, göçük veya yangının verdiği manevi hasarın yanında maddi hasarlarda oluşturduğunu biliyoruz. Evini güvence altına almak isteyen birçok kişi, evini sigortalatarak bunun önüne geçer. Bakıldığı zaman DASK yaptırma zorunluluğu vardır. Daha sonrasında işlemini iptal ettirmek isteyen kişilerin bu isteği geçersizdir. Bunun haricinde Dask başvurusu esnasında oluşabilecek yanlış bilgilerde poliçenin düzenlenmesi gerçekleştirilmez. Başvuru kendiliğinden iptal olur ve eksik bilgilerin giderilmesiyle birlikte tekrar başvurulabilir.

Zorunlu Deprem Sigortası İçin Nereye Başvurulmalı?

Depremde meydana gelebilecek hasarların giderilebilir olması için DASK başvurusu yapılmalıdır. DASK için nerelere başvurulur gibi sorular ortaya çıkabilir. Başvuru için konutun olduğu belediyeye gidilmeli ve başvuru yapılmalıdır. Tapunun kimin adına kayıtlı olduğu ve kaç konut olduğu tespit edilerek Zorunlu Deprem Sigortası başvurusu gerçekleştirilir. Bu durum sadece konut için değil. Aynı zamanda büro, dükkan gibi yerler içinde geçerlidir.

Zorunlu Deprem Sigortası Yapılmadığında Ne Olur?

Zorunlu Deprem Sigortasının  amacı; depremde meydana gelen maddi hasarların daha sonrasında teminata dönüşmesidir. Konutun metrekaresine göre hesaplama yapılarak ödenek hakkında kesin bilgiye ulaşılır. Fakat Zorunlu Deprem Sigortasının yapılmaması halinde depremin yarattığı hasarların işlemleri devlet tarafından gerçekleştirilmez. Elektrik, su, tapu işlemlerinden konut sahibi sorumludur.

Zorunlu Deprem Sigortası Yenilenir Mi?

Zorunlu Deprem Sigortası yapıldığı tarihten itibaren geçerlidir. Burada sigortanın yenilenmediği durumlarda geçerlilik teminatı sağlanmıyor. Poliçe olmadığı durumlarda DASK depremin gerçekleşmesinin ardından oluşan hasarları için ev sahibine ödenek sağlanmıyor. Bu yüzden her yıl DASK işleminin yenilenmesine ihtiyaç duyulur.

Dask Nasıl Yenilenir?

Dükkân, konut veya iş yeri için gerçekleştirilen DASK sayesinde deprem oluşumu meydana gelmesi halinde teminat ödeneği için DASK yenileme yapılmalıdır. DASK yenilenmediğinde süresi geçersiz sayılır. Konut sahibi bu durumdan faydalanamaz hale gelir. İşlemin yenilenmesi için İnternet şubesinden kısa süre içinde işlem yapılabilir. Banka şubesine giderek yeni DASK için poliçenin satın alınmış olması gerekir. Ya da yenileme işlemi yapılarak sigortanın geçerliliği devam ettirilmiş olur.

Tapusu Olmayan Eve Dask Yapılabilir Mi?

Ruhsatı veya tapusu olmayan evlere günlük yaşamda rastladığımız oluyor. Buradaki evlerin tapusu gerçekleştirilmediğinde veya ruhsatı yapılmadığında konut sahibinin kendini ifade etmesi veya açıklaması güç bir durumdur. Bunun için konut sahiplerinin mutlaka ruhsat veya tapu işlemlerini gerçekleştirmesi gerekiyor. Aynı zamanda DASK işleminin tamamlanabilmesi için mutlaka evin tapusu olmalı. Aksi durumlarda depremzede için deprem sigorta yapılamaz hale gelir.

Ev Satışını Gerçekleştirince Dask’ı Kim Yapar?

Günümüz şartlarında pek çok konutun satıldığını veya kiralandığını bilmekteyiz. Bu durum kafa karışıklığına sebep olmaktadır. Ev satışında veya ev kiralama olayınca sigorta poliçesinin ev sahibi adına yapılması gerekmektedir. Çünkü burada hazırlanan poliçe ev içindir. Depremin oluşması halinde meydana gelen maddi hasarın giderilebilir olması için mutlaka ev sahibi kendi adına DASK başvurusunda bulunmalı ve yapılmalıdır. Unutulmamalıdır ki kiracının zorunlu Deprem Sigortası yaptıramaz. Kiracı burada sadece DASK’ı sigorta ettiren kişi olarak kendini göstererek sigorta işlemlerini yaptırabilir. Bu sayede kendilerini de güvene almış olurlar.

Detaylı bilgi almak için 0216 232 40 20 numaralı telefondan ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Kasko Yaptıracağınız Zaman Bilmeniz Gerekenler
Kasko Yaptıracağınız Zaman Bilmeniz Gerekenler

Ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen ulaşım şekli kara yoludur. Kara yolu aynı zamanda en fazla kaza oranına sahip olan ulaşım biçimidir. Bu durum göz önüne alındığı zaman olası bir trafik kazasından sonra ortaya çıkan masraflar pek çok kişiyi zor durumda bırakır.

Gönderiyi oku
Deprem Sonrası Yıkılan Evleri Sigorta Karşılar mı?
Deprem Sonrası Yıkılan Evleri Sigorta Karşılar mı?

Evlerin başına gelebilecek deprem gibi doğal bir afette ortaya çıkabilecek hasarlara karşı zorunlu deprem sigortası yaptırılması ihmal edilmemelidir. Zorunlu deprem sigortası yani diğer adı ile DASK 1999 Marmara depremi sonrasında ortaya çıkmış ve zorunlu tutulmuştur.

Gönderiyi oku
Zorunlu Deprem Sigortası Her Yıl Yenilenir Mi?
Zorunlu Deprem Sigortası Her Yıl Yenilenir Mi?

Zorunlu deprem sigortası sayesinde oluşabilecek doğal afetlerin ortaya çıkardığı zarar veya insanın eli haricinde oluşabilecek zararların giderilebilmesi için Dask faydalı bir sistemdir. Ev, dükkân, iş yeri gibi pek çok durumlarda sigorta işlemi yaptırılabilir.

Gönderiyi oku

Avantajlı Tüm
Sigortalar Burada!

Sigorta Şirketini Karşılaştıralım,
Size en uygun sigorta teklifini sunalım.

Biz Size Ulaşalım

Aşağıdaki forma bilgilerinizi girerek size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo