Kampanyalar & Duyurular

Apartman & Bina ve Site Ortak Alan Sigortası Farkları?

Apartman ve sitede oturan kişilerin sigorta yaptırması olası kazalar için güvence oluşturmaktadır. Aynı zamanda apartman sakinlerinin tamamı başta olmak üzere site yöneticisi de bu durumu ele alarak sigorta koşullarını incelemelidir. Konut ortak alan sigortası yaşam alanını güvenli hale getiren işlemlerden biridir.

Tüm site sakinleri için hasar karşılama olanağı yaratan bu durum yangın ve doğal afet gibi pek çok durumu kapsar. Ortak alan sigortası için bina bedeline uygun bir poliçe hazırlanmaktadır. Bu şekilde kat malikleri anlaşarak bina için sigorta yaptırmaktadır.

Ortak alan sigortası fiyatları binaya ve süreye göre değişiklik göstermektedir. Günümüzde her apartman ve site için yapılması tavsiye edilen işlemlerden biri olan sigorta firmamız sigortalarburada.net adresinden kolaylıkla yapılmaktadır. Arsa payı oranına bakılarak bina için uygun bir poliçe hazırlanmaktadır.

Apartman ve bina site ortak alan sigortasının farkları alan genişliği ve herkesin kullanım alanını kapsamasıdır. Site daha kapsayıcı iken apartman belirli yerleri kapsar. Ortak alan sigortasının yaptırılması herkes için bir güvence oluşturmaktadır.

Neden Ortak Alan Sigortası Yaptırılır?

Sigorta işlemleri sağlıklı bir yaşam alanı oluşturmaktadır. Üstelik bu yaşam alanları tüm apartman ve site sakinleri başta olmak üzere mekanı da kapsar. 634 no.lu Kat Mülkiyeti Kanununun 20. maddesine göre kat sakinleri anlaşmalı olarak ortak alan ve apartman sigortası yaptırabilmektedir.

Üstelik yönetici bu konuda en başarılı isim olan firmamızı tercih ederek uygun fiyat seçeneklerinden yararlanmaktadır. Firmamız arsa payı katkısını da dahil ederek en uygun poliçeyi hazırlamaktadır. Dolayısıyla hem bina için hem de arsa için sigorta oluşturulmaktadır. Meydana gelen hasar ile sigorta devreye girmektedir.

Ortak Alan Sigortası Nedir?

Ortak alan sigortası içerisinde sigorta primleri de bulunmaktadır. Ortak alanlar, site sakinlerinin gün içerisinde kullanmış olduğu alanları kapsamaktadır. Aynı zamanda yangın merdiveni, kaloriferler, sarnıç ve su depo alanları da sigorta tarafından koruma altına alınmaktadır.

Ortak alanların tamamı satın alınan tapu içerisinde dahildir. Bu şekilde her bir apartman sakininin ortak alan sigortasında anlaşma yapması gerekir. Bilinmeyen bir durum ile karşı karşıya kalan kişiler de ortak alan sigortası ile rahata erer. Bu nedenle apartman ve ortak alan sigortasının avantajları da oldukça fazladır.

Ortak Alan Sigortası Zorunlu mu?

Ortak alan sigortası zorunlu olmakla birlikte gerekli olan sigorta çeşitlerinden biridir. Özellikle yangın, gaz kaçağı ve su basması durumlarında devreye girer. 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu ile yaptırılması zorunlu tutulmuş olan bu sigorta çeşidi firmamız tarafından gerekli belgelerin alınması ile tamamlanır.

Özellikle merkezi bir yaşam alanı olarak tasarlanan siteler içerisinde kullanım alanlarının da fazla olması ile bu sigortaya ihtiyaç duyulmaktadır. Bunun dışında alışveriş merkezi, apartmanlar ve tatil siteleri gibi ortak alan olan binaların ortak alan sigortası yaptırması da gerekli hale gelmiştir.

Ortak Alan Sigorta Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ortak alan sigorta başvurusu bu hizmeti sağlayan firmamız sigortalarburada.com tarafından yapılmaktadır. Kaliteli hizmet almak isteyen kişilerin adresi olan firmamız doğrudan iletişime geçerek sigorta işlemlerini başlatmaktadır. Ortak alan sigortası için mekana uygun olan teklifi hazırlanmaktadır. Yerle ilgili inceleme ve araştırma yapılır.

Sigorta şirketi bu mekan için en uygun teklifi hazırladıktan sonra sunum yapar. Firmamız en cazip teklifler sunan adres olarak bilinmektedir. Mekanın tüm alanlarının korunması ve güvenli bir yaşam alanı oluşturmak için mutlaka yapılması gereken işlemdir.

Ortak Alan Sigortası Başvuru Belgeleri Nedir?

Ortak alan sigortası başvurusu için istenen belgeler arasında mülkün yönetim vergi numarası ilk sırada gelir. Aynı zamanda mekanın açık adresi ve varsa ekspertiz raporu da istenmektedir. Sigortanın şekli ve türü de tercih edilmelidir. Sigortada yerin bedelimi yoksa ekspertiz raporuna uygun bir şekilde sigorta yapılacağına karar verilmelidir.

Binanın yaşı ve kaç adet daire olduğu da mutlaka girilmelidir. Bina ve blok sayılarının başvuru sırasında belirtilmesi gerekmektedir. Mülkün inşa edildiği tarih başta olmak üzere sigorta yapılacak yerde çalışan SGK personel sayısı da yazılmalıdır.

Ortak Alan Sigortasını Kimler Yaptırabilir?

Ortak alan sigortasını alışveriş merkezi, iş merkezi, tatil siteleri ve büyük siteler olmak üzere apartmanlar da yaptırabilmektedir. Özellikle ortak alan yerlerinin fazla olması bu sigorta çeşidinden yararlanmayı mümkün kılmaktadır.

Ortak alan mülk sahipleri için koruma alanı oluşturmaktadır. Bu nedenle binanın ya da sitenin yöneticisi ortak alan sigortası yaptırmaktadır. Bu sigortanın ödemeleri ile yıllık ya da aylık toplanan aidat içerisinden karşılanmaktadır. 

Site Ortak Alan Sigortası Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Site ortak alan hesaplamalarında binanın büyüklüğü, ne zaman inşa edildiği ve kaç dairenin bulunduğu önemli bir rol oynamaktadır. Üstelik bu olanaklar kapsamında en doğru sigorta ve sigorta prim bedeli ortaya çıkarılmaktadır. 

Firmamız sigortalarburada.com site ortak alan sigortası hesaplamalarında bu yaşam alanının faaliyetlerini ve ekspertiz raporunu da göz önünde bulundurmaktadır. Böylelikle en iyi ve doğru sigorta işlemleri hazırlanarak teklif sunulmaktadır.

Detaylı bilgi almak için 0216 232 40 20 numaralı telefondan ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Dask Nedir ve Ne İşe Yarar?
Dask Nedir ve Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda meydana gelen büyük felaketlere hepimiz yakından şahit olduk. Deprem doğal afettir ve onu engelleme durumu mümkün değildir. Fakat meydana getireceği büyük felaketlerin önüne geçmek mümkündür.

Gönderiyi oku
Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları Ne Kadar?
Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Olası bir depremin meydana gelmesi durumunda tüm konut ve iş yerlerine güvence sağlayan ve devlet tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Devlet tarafından zorunlu hale getirilen zorunlu deprem sigortası 2023 yılı itibari ile fiyatlar güncellendi.

Gönderiyi oku
Elektrikli Araçlara Kasko ve Trafik Sigortası: Elektrikli Güç, Sorunsuz Sürüş ve Tam Güvence
Elektrikli Araçlara Kasko ve Trafik Sigortası: Elektrikli Güç, Sorunsuz Sürüş ve Tam Güvence

Elektrikli araçlar, çevre dostu ve ekonomik bir ulaşım çözümü sunarken, bu araçların sahipleri için uygun sigorta seçenekleri de önem arz etmektedir. Elektrikli araçlara yönelik Kasko ve Trafik Sigortası, geleneksel araçlar için sunulan poliçelerin ötesinde özel kapsamlar ve avantajlar sunmaktadır.

Gönderiyi oku

Avantajlı Tüm
Sigortalar Burada!

Sigorta Şirketini Karşılaştıralım,
Size en uygun sigorta teklifini sunalım.

Biz Size Ulaşalım

Aşağıdaki forma bilgilerinizi girerek size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo