Sigortalarburada Logo

Kampanyalar & Duyurular

Dask Nedir Ne İşe Yarar?

Son zamanlarda meydana gelen büyük felaketlere hepimiz yakından şahit olduk. Deprem doğal afettir ve onu engelleme durumu mümkün değildir. Fakat meydana getireceği büyük felaketlerin önüne geçmek mümkündür. Bunun ilk etapta sağlam bina inşa ederek başlamak gerekir. Sağlam binanın depreme dayanıklılığıyla birlikte bir yıkım veya ölüm tehlikesi barındırmadan gerçekleştirilir. Binanın dayanıklılığına emin olunduktan sonra mutlaka DASK işlemleri başlatılmalıdır. Bu durum herkes tarafından yaptırılabilir. Böylelikle oluşabilecek maddi hasarların teminatı sağlanması üzerine kısa süre içinde normal yaşantıya dönülmüş olur.

Dask’ın Amacı Nedir?

Zorunlu Deprem Sigortası olarak da bilinen DASK sayesinde ülke geneli olarak kişinin kendini güvence altına almasını sağlar. Deprem felaketinin nelere yol açtığını ve daha sonrasında insanları nasıl mağdur ettiğini biliyoruz. Kişilerin bu süreçte toparlanması veya tekrardan konut satın almak istemesi; ekonomik açıdan zorlayabilir. Burada sosyal dayanışmanın yaygın hale gelmesini sağlamak, ölüm oranını düşürmek ve daha sağlam konutlar inşa etmek için DASK devreye giriyor. DASK sayesinde depremin meydana getirdiği felaketlerin önüne geçilerek oluşabilecek maddi hasarların teminatını sağlamasına yardımcı olur.

Dask Başvurusu Yapılırken Sigorta Ne Zaman Başlar?

DASK işleminin gerçekleşebilmesi için gerekli evrak ve belgelerin eksiksiz bir şekilde sigorta firmasına teslimi sağlanmalıdır. Evrakların doğruluğunu tespit etmek ve belgeleri eksiksiz bir şekilde tamamlayabilmek için biraz zamana ihtiyaç vardır. Toplanmış olan evrakların ve sigorta şirketinin yoğunluğuna göre bu süre değişkenlik gösterir. Tamamlanan evrakların ardından sigorta işlemleri başlatılır. Sigorta işlemlerinin tam anlamıyla gerçekleştiğini ve başlaması yaklaşık olarak 1 ayı alacaktır. Başladığı tarih itibariyle geçerlilik süresi bir yıl ile sınırlıdır. Daha sonrasında sigortanın yenilenmesi gerekecektir.

Deprem Sigortasının Fiyatları Nedir?

Hazine Bakanlığı tarafından belirlenen ve sabit DASK fiyatları mevcuttur. Bu fiyatlandırma sigorta şirketleri tarafından belirlenmediğini bilmekte fayda vardır. Her yıl bu fiyatların güncellenmesinden kaynaklı olarak kesin bilgi verme durumu yoktur. Bina bilgileri, ev sahibinin bilgileri ve evin metrekaresi gibi gerekli bilgilerden yola çıkarak Dask fiyatı belirlenir. Bakıldığı zaman betonarme yapıya 3.016, diğer yapı içinse 2.080 TL şeklinde fiyatlar dahilinde gerçekleştirilir. Evin metrekaresine göre Dask ödemesi de yapılmış olur.

Zorunlu Deprem Sigortası için Başvurular Nereye Yapılır?

DASK konusu hakkında yeterli bilgiye sahip olduktan sonra pek çok kişinin merak ettiği durumlar vardır. Burada Deprem Sigortası için ilgili yerlere başvurup, işlemlerin başlatılması gerekir. Başvurunun yapılabilmesi için güvenilir sigorta şirketlerinden yardım alınabilir. Belediyeden alınması gereken bazı evraklara ihtiyaç duyulabilir. Toplanan evrakların sigorta acentesine teslim ederek işlemlerin başlatılması için sıraya alınır. Sonuçlanma süresi en fazla bir ayı alacaktır. Fakat sigorta acentesinin yoğunluğuna göre bu süre değişkenlik göstermektedir.

İnternet Üzerinden Dask’a Başvuru Yapılabilir Mi?

DASK başvurusunda bulunmak isteyenler için bu durum iki farklı şekilde ele alınabilir. Güvenilir sigorta şirketlerine ve internet üzerinden başvuru şeklinde yapılabilir. Yani sigorta şirketine gitmeden de işlemlerin gerçekleştirilmesi mümkündür. Daha fazla bilgi almak, kafanızdaki soru işaretlerini giderilmek ve daha güvenilir olması açısından işlemlerin yüz yüze yapılması uygundur. Piyasada çok fazla sigorta şirketleri mevcuttur. Fakat bunların ne kadar güvenilir olduğu hakkında bilgi sahibi olmayan kişiler için büyük risk uyandırmaktadır.

Dask Yenileme İşlemi Nereden Yapılır ve Ne Kadarlık Süre İçinde Geçerlidir?

Ödemenin yapılması, sigorta işlemlerinin gerçekleştirilmesi, kafadaki soru işaretlerine daha detaylı cevap alabilmek açısından işlemlerin yüz yüze yapılması büyük önem taşıyacaktır. İnternet üzerinden de işlemlerin yapılabilir olduğunu biliyoruz. Fakat bu konuda sigorta şirketleri hakkında detaylı bilgiye sahip olduğumuzdan da emin olmamız gerekir. Aksi durumlarda işlerimizin aksaması ve sıkıntılar yaşamamız an meselesi. Peki DASK yenileme işleminin süresi ne zamana kadar geçerlidir? DASK yenileme süresi normalde yılda bir kere yapılması gereken işlemdir. Gerekli evrakların ve belgelerin teslim edilmesi halinde sigorta işleminin tamamlanması bir aylık süreçten geçecektir. Fakat bu süre ilk evrak tesliminde başlamak. Uygunluğu tespit edildikten sonra başlar ve bir yıl boyunca geçerlidir. Geçerlilik süresinin bitmesinin ardından tekrardan sigorta işlemlerinin yenilenmesi gerekecektir. İşlemi yenileyebilmek için sigorta şirketlerini ziyaret ederek işlemler yapılabilir. Bunun haricinde ek olarak yapılması gereken başka bir durum söz konusu değildir.

Detaylı bilgi almak için 0216 232 40 20 numaralı telefondan ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Kasko Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Kasko poliçeleri, araçların vazgeçilmez sigortasıdır. Araçlarına kasko yaptıracak olan kişilerin sigorta şirketlerini iyi seçmesi gerekmektedir. Kasko öncesinde genel şartların ve ön şartların iyi bir şekilde incelenmesi, kapsam içerisinde olan koşulların iyi bakılması gerekmektedir.

Gönderiyi oku
Mali Müşavirlik Sigortası Kapsamları ve Detayları
Mali Müşavirlik Sigortası Kapsamları ve Detayları

Mali Müşavir Sigortası pek çok noktaya değinmektedir. Yeminli mali müşavir olarak çalışma gösteren kişiler mesleki denetleme sorumluluklarına da sahiptir. Aynı şekilde zorunlu olarak nitelendirilen Mali Müşavir Sorumluluk Sigortası kapsamında mali müşavirlerin 3568 sayılı kanunu gerekliliklerini yerine getirmesi beklenir.

Gönderiyi oku
Ortak Alan Sigortası Neleri Kapsar?
Ortak Alan Sigortası Neleri Kapsar?

Birlikte kullanılan ortak yaşam alanlarının korunması oldukça önemlidir. Son zamanlarda büyük bina ve site gibi alanlarda sigorta anlamında bazı zorunluluklar getirilmiştir. Bu zorunluluklar olası hasar ya da kaza anında destek olması için sigorta yapılması şeklinde düzenlenmiştir.

Gönderiyi oku
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo