Sigortalarburada Logo

Kampanyalar & Duyurular

Deprem Sigortası 2023 Ne Kadar?

Günümüz şartlarında meydana gelen doğal afetlerde yer alan deprem; herkesin evinden barkından olmasına neden oluyor. Oldukça hüzün verici bir durumla karşı karşıyayız. Oluşan depremin ortaya çıkardığı hasar herkesi maddi açıdan zarara sokar. Bu sebepten dolayı Zorunlu Deprem Sigortasının yaptırılması önem taşır. Peki Deprem Sigortasının yapılabilmesi için neler gerekiyor?

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Depremin meydana getirdiği maddi hasarların insanlar üzerine büyük etkisi oluyor. Kimileri için borcu ödenmemiş taksitler iken bir diğeri için zar zor alınan eşya olayıdır. Doğal afetlerin meydana gelmesi üzerine bu durumu indirgeyebilmek ve az da olsa rahatlık sağlayabilmek açısından Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılmalıdır. Kısaca özetlemek gerekirse; Doğal Afet Sigorta Kurumunu “DASK” sigorta şirketlerinin mutlaka devlet ile iş birliği yaparak denetimlerin sağlanması gerekir. Böylelikle oluşan depremden kaynaklı olarak maddi zararların daha sonrasında nakite dönüşmesi için sağlanan sigorta türleri arasında bulunur.

Zorunlu Deprem Sigortasının Amacı Nedir?

Ülkemizde ve dünyada meydana gelen depremlerin maddi açıdan büyük zarara gebe olduğunu bilmekteyiz. Deprem sonrasında oluşan maddi zararın devlet tarafından karşılanabilmesi ve rahatlatması için DASK’ın zorunlu hale getirilmesi gerektiğini biliyoruz. Böylelikle buradaki en büyük amaçlardan bir tanesi; mali hasarın ortadan kaldırılması için yükün paylaşılmasıdır. Dikilen konutların daha sağlam olmasına yardımcı olur. Müteahhitler buradan malzemeden çalma olayına girişmezler. Meydana gelecek olan depremin oluşturacağı can kayıplarının önüne geçmek için büyük avantaj sağlar.

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırmak Gerekir Mi?

Doğal afetlerin beklenmedik zamanlarda meydana gelir. Bu duruma engel olmak bazen mümkün olmayabilir. Bundan kaynaklı olarak konutların daha sağlam yapılandırılması büyük önem taşır. Konutların sağlam yapılanması ve malzemeden çalmamak için DASK önemli bir konu başlığıdır. Çünkü DASK’ın gerçekleşebilmesi için bazı kuralların yerine getirilmesi gerekiyor. Zorunlu hale gelen bu durum için istemeden de olsa müteahhitlerin malzemeden çalmadan en iyi şekilde konutların yapılmasını sağlayacaktır. Böylelikle can kaybı meydana gelmemiş olur.

Zorunlu Deprem Sigortası İçin Hangi Evraklar Gerekir?

Dikkat edilmesi gereken önemli faktörler mevcuttur. Çünkü burada DASK sigortası için kişinin bilgisi, bina bilgisi ve sigortası yapılacak dairenin bilgilerine ihtiyaç duyulur. Başvurunun gerçekleşebilmesi ve aynı zamanda DASK sigortasından yararlanabilmek adına yapılması gereken önemli hususlardır. Gerekli evrak ve belgenin ilgili yerlere verilip, teslim edilmeli. Ardından sizinle iletişime geçtiklerinde verilen talimatlar doğrultusunda hareket etmenizi sağlayacaktır.

Yapılan Deprem Sigortasını Neler Kapsar?

Geçmiş döneme baktığımızda meydana gelen 1999 depreminin getirdiği büyük yıkımların maddi hasar oluşturduğunu görmekteyiz. Devletin zorunlu hale getirdiği deprem sigortası sayesinde oluşabilecek maddi kayıpların nakit olarak karşılanmasına yardımcı olur. Depremin yıkıcı olması beklenmedik zamanlarda ciddi hasar oluşturmasına engel olmak mümkün olamayabilir. Fakat yapılan sağlam konutlar sayesinde bu durumu aza çekebilmeyi başarabiliriz.

Dask için Gerekli Teminat Kapsamı

Meydana gelen depremin doğrudan açtığı maddi hasarların belirlenmesi poliçe doğrultusunda nakite dönüşme olayıdır. Burada ele alınan hususların bölümlerini şu şekilde sıralayacak olursak;

  • Koridorlar
  • Sahanlıklar
  • Merdivenler
  • Bahçe duvarı
  • İstinat duvarı
  • Ana duvar
  • Binanın temelleri
  • Binanın bağımsız temelini veya bölümünü ayıran taban, tavan
  • Binanın bağımsız temellini veya bölümünü ayıran duvarlar

Olarak ele alınır. Yıkıcı deprem sonrasında konutların zarar görmesi halinde Zorunlu Devlet Sigortası ile birlikte kişinin teminatı sağlanmış olur.

Dask’ın Ödediği Miktar Ne Kadardır?

Yıkıcı doğal afet olarak bildiğimiz depremin meydana getirdiği hasarla birlikte ödemesi gerçekleşen Dask’ın metrekareyi baz alarak belirlenmesi gerekir. Alınan metrekare ölçüsü ile konutun metrekaresiyle birlikte çarpılması sonucunda belirlenmiş olur. Günümüz şartlarını ele aldığımızda 2023 yılından itibaren yaklaşık olarak 640.000 TL’yi geçmeyecek şekilde ödeme yapılır. Burada zarar görüp yıkılan binanın meskeninden dolayı tekrardan inşası gerçekleşmesi için maliyetinin Dask tarafından verilen teminatının sınırını aşması durumunda ek teminat sağlanmış olacaktır.

Deprem Sigorta Ödemesi Nasıl Gerçekleşir?

Konut sahibi olan birçok kişinin merak ettiği konular arasında deprem sigortası ödemesinin nasıl gerçekleştiğidir. Bu durum sigorta acentesi ile sigorta bankası aracılığıyla yapılmaktadır. Ardından kredi kartı, banka kartı veya nakit DASK ödeme şeklinde yapılabilir. Poliçe oluşturulduktan sonra banka aracılığı ile ödeme alınabilir. Deprem Sigortasını sorgulamak isteyenler için e-devlet üzerinden işlemini gerçekleştirebilir.

Detaylı bilgi almak için 0216 232 40 20 numaralı telefondan ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Evcil Hayvan Bakımı İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Evcil Hayvan Bakımı İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Evcil hayvanlar evlerin neşesi olmasının yanı sıra bir o kadar hassas canlılardır. Bu sebepten dolayı onların bakımını düzenli şekilde gerçekleştirmek büyük önem taşır. Tabii bunu doğru şekilde ve gerekli kriterleri ele alarak yapmak çok önemlidir.

Gönderiyi oku
En Ucuz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
En Ucuz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Daha güvenilir ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için sigorta büyük öneme sahiptir. Özellikle anlık yaşanabilecek olan sağlık sorunları karşısında en iyi tedaviyi almak gerekir. Bu konuda ise tamamlayıcı sağlık sigortasının önde geldiğini söylemek mümkündür. Çünkü tam kapsamlı ve çok daha kaliteli şekilde tedavi imkanı elde edilir.

Gönderiyi oku
Doğum Sigortasını Ne Zaman Yaptırılmalı?
Doğum Sigortasını Ne Zaman Yaptırılmalı?

Doğum Sigortası hamileyken tüm kontrollerinizi ve tahlillerinizi yaptırmaya olanak sağlayan bir Sağlık Sigortası türüdür. Bu sigorta kapsamına göre normal ve sezaryen doğum masraflarınız da karşılanır.

Gönderiyi oku
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo