Kampanyalar & Duyurular

Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Ülkemizde meydana gelen asrın felaketinden sonra vatandaşlar Deprem Sigortasının nasıl yapıldığı konusunda araştırmalar yapıyorlar. Deprem Sigortası bir kişinin ya da bir kurumunun olası bir deprem felaketine karşı maddi olarak koruma sağlanması amacı ile yaptırmış olduğu bir sigorta çeşididir. Depremler can kaybına ve önemli ölçüde maddi hasara yol açarlar. Bu nedenle de Deprem Sigortası pek çok insan ve kurum açısından önemli bir yatırım olarak değerlendiriliyor.

Deprem Sigortası Nedir?

Deprem Sigortası yani kısa adı ile DASK ülkemizde yapıların depreme karşı korunması amacı ile zorunlu olarak yaptırılması gereken bir sigorta çeşididir. Zorunlu Deprem Sigortası Türkiye Cumhuriyeti hazine ve maliye bakanlığı tarafından 1999 yılı Gölcük depreminden sonra ortaya çıkan bir sigorta sistemidir. Bu sigorta çeşidi yapılar için zorunlu tutulmuştur. Ülkemiz genelindeki tüm binaların Zorunlu deprem sigortası kapsamında olması şartı vardır. Ders poliçesi ülkemiz genelinde tüm sigorta şirketleri tarafından sunuluyor. Ben sigorta primleri ise yapının değerine yapının türüne büyüklüğüne risk bölgesine ve kat serisine bağlı olarak farklılık gösterir.
Deprem Sigortası Poliçesi depremden dolayı yapılarda meydana gelen hasarları kapsar. Yapılardaki hasarın tamamının karşılanması mümkün olmasa bile yapının değerine göre belirlenmiş olan tavan bedel ile ortaya çıkan hasarın belli bir kısmı karşılanır. Zorunlu Deprem Sigortası deprem riski bulunan ülkemizde kurum sahiplerinin depremi ortaya çıkarmış olduğu zararlara karşı korunmasına yardımcı bir sigorta çeşididir.

Deprem Sigortası Ne İşe Yarar?

Zorunlu Deprem Sigortası deprem afetinin ortaya çıkarabileceği maddeyi kayıpların azaltılması amacıyla yapılan bir sigorta çeşididir. Depremden sonra yapıda meydana gelen zararın onarılması ile yeniden inşa edilmesi için yüksek miktarda maddi kaynağa ihtiyaç duyulur. Bundan dolayı Deprem Sigortası sigorta sahiplerine depremin ortaya çıkarmış olduğu zararı kapsayan tazminat ödemesi sağlar. Aslında Deprem Sigortası kişiler ve kurumlar için önemli bir yatırımdır. Özellikle deprem riski fazla olan bölgelerde yaşayan kişiler evlerini ya da iş yerlerinin depreme karşı sigortalı olmasını tercih ediyorlar. Deprem Sigortası ile deprem afeti sonrasında ortaya çıkan maddi kayıplar azaltılır ve insanların deprem sonrasındaki süreçte daha az maddi zarara uğraması amaçlanır.

Hasar Tespit İşlemi Nasıl Yapılır?

Bir doğal afet ya da kaza sonrasında ortaya çıkan maddi kayıpların belirlenmesi amacıyla hasar tespit işlemi yapılır. Özellikle deprem yangın sel ve su baskını gibi doğal afetlerden sonra sigorta şirketleri ve ilgili kurumlar tarafından hasar tespit işlemi gerçekleştirilir. Hasar tespiti teknik personel ya da ekspertiz tarafından yapılır. Bu kişiler hasarın nedenine büyüklüğüne ve türüne göre tespit işlemleri yaparlar. Hasar tespit işleminde hasarlı medya gelmiş olduğu bölgeler ayrıntılı bir şekilde incelenir. Bununla birlikte hastane tamir edilmesi ya da yeniden yapılması için gerekli olan malzeme ve diğer masrafların da hesaplaması yapılır.

Hasar Sorgulama Nasıl Yapılır?

Sigorta poliçesi sahipleri hasar tespit işleminden sonra hasarın ödeme süreci ile ilgili hasar sorgulama işlemi yaparlar. Sigorta şirketleri hasar tespit işleminden sonra poliçe sahibine hasar sorgulama hizmeti verirler. Poliçe sahipleri sigorta yaptırmış oldukları şirketine internet sitesi ya da müşteri hizmetleri aracılığı ile hasar sorgulama işlemi yapabilirler. Hasar sorgulama işlemi ile sigortadaki kişiler hasar ödeme süreçleri konusunda bilgi sahibi olur. Ayrıca hasarın onarılması ya da yeniden yapılması için gerekli olan süre ve masraflar ile ilgili de bilgi sahibi olmaları mümkündür.

Dask Başvuru Belgeleri

Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak isteyen vatandaşlar başvuru belgeleri hakkında araştırmalar yapıyorlar. Dask başvuru belgeleri şu şekildedir:

  • Kimlik fotokopisi
  • Tapuya da kira sözleşmesi
  • Gayrimenkul değer tespit raporu
  • Poliçe talep formu


Ayrıca Zorunlu Deprem Sigortası için ödenecek prim miktarı da başvuru belgeleri arasında yer almalıdır. Zorunlu Deprem Sigortası başvuru belgeleri sigorta şirketlerinin İnternet sitelerinden ya da sigorta acentelerinden temin edilebilir. Sigorta sahipleri eksik ya da hatalı bilgilerin sigortaların iptaline yol açabileceğini unutmamalıdır. Bu nedenle Zorunlu Deprem Sigortası başvuru belgeleri dikkatli bir şekilde doldurulmalı ve gerekli bilgiler tam olarak belirtilmelidir. Zorunlu Deprem Sigortası belli bir süre sonunda yenilenmesi gereken bir sigorta çeşididir. Bu nedenle poliçe sona er ermeden yenileme süreci başlatılmalıdır.

etaylı bilgi almak için 0216 232 40 20 numaralı telefondan ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Deprem Sigortası Yaptırmanın Faydaları
Deprem Sigortası Yaptırmanın Faydaları

Zorunlu deprem sigortası sayesinde birçok kişinin depremden kaynaklı olarak ortaya çıkar maddi hasarların teminatını sağlayabilmek için gerçekleştirilir. Mülk sahibinin burada depremden etkilenen konutunun maddi hasarını ilgili komu kuruluşlarının yaptığı Dask sayesinde güvende hissetmesine yardımcı olur.

Gönderiyi oku
Kasko Yaptıracağınız Zaman Bilmeniz Gerekenler
Kasko Yaptıracağınız Zaman Bilmeniz Gerekenler

Ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen ulaşım şekli kara yoludur. Kara yolu aynı zamanda en fazla kaza oranına sahip olan ulaşım biçimidir. Bu durum göz önüne alındığı zaman olası bir trafik kazasından sonra ortaya çıkan masraflar pek çok kişiyi zor durumda bırakır.

Gönderiyi oku
Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?
Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Ülkemizde meydana gelen asrın felaketinden sonra vatandaşlar deprem sigortasının nasıl yapıldığı konusunda araştırmalar yapıyorlar. Deprem sigortası bir kişinin ya da bir kurumunun olası bir deprem felaketine karşı maddi olarak koruma sağlanması amacı ile yaptırmış olduğu bir sigorta çeşididir.

Gönderiyi oku

Avantajlı Tüm
Sigortalar Burada!

Sigorta Şirketini Karşılaştıralım,
Size en uygun sigorta teklifini sunalım.

Biz Size Ulaşalım

Aşağıdaki forma bilgilerinizi girerek size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo