Kampanyalar & Duyurular

Deprem Sigortası Ne İşe Yarar?

Türkiye’nin fay hattı üzerinde bir konuma sahip olması her an deprem olabilecek ihtimalini söylemek mümkündür. Depremin kısa süre içinde geçmesi ve daha sonrasında hayatın devam edeceğini biliyoruz. Deprem Sigortası yapılacağı zaman binanın alt yapısı ve depreme uygunluğu tespit edilir. DASKile birlikte konutun sigortalanma durumu vardır. Yani binanın depreme dayanıklı olmasını sağlayarak, en iyi malzemelerin kullanılmasını sağlamaktır. Böylelikle deprem oluşumundan sonra binanın hasar görmemesini ve ölümler için önlem alındığını sağlamak için gerçekleştirilir. Yine de yapılan Zorunlu Deprem Sigortası ile birlikte deprem sonrasında oluşan hasarların maddi güvencesini sağlamaya yardımcı olur. Hasar alan binanın daha sonrasında hızlı bir şekilde tadilatını gerçekleştirmek ve sosyal yaşantıya geri dönmek için aracı olunur.

Dask’ın Amacı Nedir?

Merkez üssünde meydana gelen şiddetli depremler büyük hasarlara sebep olur. Depremin önüne geçmek mümkün değildir. Fakat oluşabilecek hasarları aza çekmek ve ölümlerin önüne geçebilmek için DASK faydalı bir uygulamadır. DASK'ın gerçekleşebilmesi için konutun alt yapısı ve sağlamlığı göz önünde bulundurulur. Gerekli önlemler alınarak ve daha sağlam bina yapılması sağlanır. Bu durum karşısında daha sağlıklı sonuçların ele alınmasına yardımcı olur. Beklenmedik bir durumla karşı karşıya kalınması üzerine risk paylaşımı olur. Yani buradan depremin meydana getirdiği maddi hasarların teminatını nakitte dönüştürme olayına denir.

Dask Yaptırmak için Hangi Bilgi ve Evraklar Gerekir?

Depremin büyük hasarlar meydana getirdiğini biliyoruz. Çünkü burada geleceğimizin güven ellerde olduğundan emin olmamız gerekir. DASK işlemlerinin gerçekleşmesi için binanın sağlamlığı göz önünde bulundurulur. Burada gerekli bilgilere ihtiyaç duyulur. Bunun için sigortalının; adı, soyadı, telefon numarası, T.C. kimlik numarası, vergi kimlik numarası gereklidir. Aynı zamanda sigortası yapılacak olan binanın bilgileri ile dairenin bilgileri ele alınarak sigorta işlemleri yapılır.

Dask’ı Yaptım Fakat Sigortam Devam Ettiği Dönemde Evimi Sattım

Zaman zaman konut satışları ve kiralama işlemlerinin yapıldığı dönemler oluyor. DASK işlemlerini ev sahibi gerçekleştirmesi gerekiyor. Ortaya çıkan bütün masrafların ve verginin ödemesini ev sahibi yapmak zorundadır. Kiracının burada sigorta yaptırma zorunluluğu yoktur. Ev sahibi yaptığı sigortanın ardından evini sattığında sigorta işlemi devam eder. Fakat meskeni satın alan yeni ev sahibi “menfaat değişikliği zeyili” şeklinde poliçe işlemlerini yenilemesi gerekir. Satıştan dolayı sigorta el değiştiriyor ve yeni ev sahibinin bu işlemi değiştirmesi büyük önem taşır.

Dask Sadece Depreme Bağlı Sebeplerin Hasarını Mı Karşılar?

Aslında burada depremin meydana getirdiği büyük afetin önüne geçebilmek için yapılan sigorta işlemidir. DASK sadece depremin uğrattığı afet hasarını değil aynı zamanda sel, yangın ve su basma gibi olayların güvencesini de sağlar. Oluşabilecek bütün riskli durumlar için güven verici ve faydalı bir durumdur. Evde çıkan yangına da, evi basan suyun üzerine ortaya çıkan hasarları karşılar.

Dask Sigortası için Hangi Durumlara Dikkat Etmek Gerekir?

DASK işlemlerinin gerçekleşebilmesi için konutun depreme dayanıklılığı göz önünde bulundurulur. Yani burada depreme dayanıklı olmayan binalar için Zorunlu Deprem Sigortasının gerçekleştirilme durumu mümkün olmayabilir. Bundan dolayı binanın deprem riski taşıyıp taşımadığından emin olunmalıdır. Sigorta için gerekli bilgilerin doğru olduğundan emin olunmalıdır. Aksi durumlarda DASK’a sunulan yanlış bilgilerin beyanından sonra mesuliyet tamamen ev sahibine aittir. Beyan edilecek olan bilgilerin doğruluğundan emin olunması gerekir. Böylelikle işlem süresi uzamadan daha kısa süre içinde işlemlerin gerçekleşme durumu mümkün olacaktır.

Ev Eşyaları Hasar Gördüğünde veya Bozulduğunda Dask Bunları Karşılar Mı?

DASK daha çok depremin meydana getirdiği büyük hasarların ödeneğini karşılamak için gerçekleştirilir. Bunu hepimiz bildiğimiz için daha çok bu konuya bu kadar önem veriyoruz. Çünkü deprem büyük hasarları beklenmedik bir zaman diliminde engel olamadığımız bir doğal afet olayıdır. Oluşabilecek hasarların maddi açıdan giderilmesi ve devlet tarafından ödeneği sağlanarak ortaya çıkacak olan ölümler için önlem alınmış olur. Sigortalı evde içeride oluşabilecek çoğu hasarın karşılandığı bir durum söz konusudur. Çünkü burada elektrik hasarı, gaz kaçağı, yangın veya elimizde olmayan sebeplerden kaynaklı olarak dıştan gelen felaketin ev eşyasına zarar vermesi halinde sigorta teminatı sağlanır. Mutlaka Zorunlu Deprem Sigortasını yaptırarak bu durumdan daha az zararla çıkmayı sağlayabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için 0216 232 40 20 numaralı telefondan ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Trafik Sigortası Fiyatları
Trafik Sigortası Fiyatları

Özellikle son zamanlarda yaşanan kazalar sonrasında trafik sigortalarının ne kadar önemli olduğu herkes tarafından belirtilmiştir. Sonuç olarak belirtilen söylemlere göre trafik sigortasının yapılması gerektiği ve herkes tarafından da kullanılmak zorunda olduğu anlaşılmıştır.

Gönderiyi oku
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Özel Sağlık Sigortası Farkları
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Özel Sağlık Sigortası Farkları

Daha sağlıklı ve güvenli bir yaşam sürdürebilmek için sağlık sigortası büyük bir öneme sahiptir. Özellikle bu konuda tamamlayıcı sağlık sigortasının tam kapsamlı şekilde sunmuş olduğu ayrıcalık bir adım öne çıkıyor. Elbette bu konuda araştırma yapan birçok kişi tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortasının arasındaki farkı da merak ediyor.

Gönderiyi oku
Dask Sorgulama Nasıl Yapılır?
Dask Sorgulama Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda meydana gelen deprem afetinin yaratmış olduğu büyük felaketlerden sonra Zorunlu Deprem Sigortası işlemlerinin sıklıkla yapıldığı dönemlere girmiş bulunmaktayız. Deprem büyük afetlere neden olabilir.

Gönderiyi oku

Avantajlı Tüm
Sigortalar Burada!

Sigorta Şirketini Karşılaştıralım,
Size en uygun sigorta teklifini sunalım.

Biz Size Ulaşalım

Aşağıdaki forma bilgilerinizi girerek size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo