Kampanyalar & Duyurular

Deprem Sigortası Neleri Kapsar?

Ülkemizde meydana gelen Asrın felaketinden sonra insanlar can ve mal kaybına yol açan bu depremden etkilendi ve Deprem Sigortasını araştırmaya başladı. Özellikle 1999 Marmara depreminden sonra Deprem Sigortası ortaya çıkmıştır ve zorunlu hale getirilmiştir. Deprem sigortası ile depreme karşı binaların güvence sağlığımızı zorunlu olmuştur. DASK yani doğal afetler sigortaları kurumu yurttaşlarımıza zorunlu Deprem Sigortasını sağlayan bir kamu kuruluşudur.

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

Zorunlu deprem sigortası deprem ve deprem dolayısı ile meydana gelen tsunami yangın gibi risklere karşı güvence sağlayan sigorta türüdür. Zorunlu deprem sigortası yalnızca depremin vermiş olduğu zararı değil diğer zararlara karşı da yapınızı korur. DASK Sigortasının neleri kapsadığı insanların en çok merak ettikleri arasında yer alıyor. DASK Sigortasının kapsamış olduğu maddeler şu şekildedir:

 • Depremden dolayı binanın yıkılması
 • Deprem nedeni ile ortaya çıkan yangın, yer kayması ve tsunaminin meydana getirmiş olduğu zararlar.
 • Yapının temelinde ana duvarlarında merdivenlerinde duvarlarında koridorlarında asansörlerinde çatılarında ve bacalarında deprem nedeni ile meydana gelen zararlar.

Deprem Sigortasının Amacı Nedir?

Deprem sigortasının amacı deprem sonucu yapının masraflarının belli limitler dahilinde ödenmesidir. Deprem anında yapının pek çok kısmı zarar görebilir. Yalnızca evin içinde yapının çevresindeki bağlantı yerlerinde de hasar oluşabilir. Deprem Sigortası bu alanlarda meydana gelen masrafları da kapsar. Deprem Sigortasının amacı ise tüm konutların depreme karşı güvence altına alınmasıdır.

Deprem Sigortası Neden Önemli?

Bir doğal afet ya da kaza sonrasında ortaya çıkan maddi kayıpların belirlenmesi amacıyla hasar tespit işlemi yapılır. Özellikle deprem, yangın, sel ve su baskını gibi doğal Deprem Sigortası yaptırılması halinde deprem sonrasında hasarlar poliçeniz tarafından karşılanır. İhtiyaca göre yaptırılabilecek tekrar sigortası ile maddi kayıplar hemen telafi ediliyor. Deprem Sigortası yararları ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Deprem Sigortası  depremden dolayı yapıda meydana gelen hasar azami teminat tutarınca karşılanır.
 • Ödenen Deprem Sigortası primleriniz depremzedelere yardım olarak gider.

Deprem Sigortası Yaptırılması Zorunlu mu?

Deprem sigortası zorunlu sigorta türüdür. Afet sigortaları kanunu kapsamında deprem sigortası yaptırmayanların olası bir afet durumunda zarar gören yapıları için yardım almaları mümkün değildir. Bununla birlikte deprem sigortası bulunmayan kişiler evlerine elektrik su doğalgaz bağlatamaz.

Deprem Sigortası Kim Tarafından Yaptırılır?

Deprem Sigortasının kim tarafından yaptırıldığı vatandaşların merak ettikleri konular arasında yer alıyor. Vatandaşlar bu konuda arama motorları üzerinden araştırma yaparak sorularına cevap bulmaya çalışıyor. Deprem Sigortası ev sahibi ya da kiracı tarafından yaptırılabilir. Olası bir deprem sonrasında meydana gelen hasar tazminatını ise ev sahibi alır. Deprem Sigortasında  teminat dışı durumlar ise şu şekildedir:

 • Enkaz kaldırma masrafları
 • Ev veya iş yerinin masrafları
 • Enkaz kaldırma masrafları
 • Ev veya iş yerinin masrafları
 • Konut poliçesi evdeki eşyaları da güvence altına alır.
 • Bedeni zararlar
 • Kira getirisinden mahrum kalmak
 • Kâr kaybı


Teminat dışı durumlar için ise Konut Sigortası yaptırılabilir.

Deprem Sigortası İptal Edilebilir mi?

Vatandaşlar Zorunlu Deprem Sigortası yaptırdıktan sonra sigorta iptali yapılıp yapılmadığını merak ediyor. Zorunlu Deprem Sigortası bir sigorta türüdür ve bu nedenle bu sigorta isteğe bağlı olarak iptal edilemez. Vatandaşların meral ettikleri bir diğer konu ise DASK muafiyetidir. Deprem sonrasında ortaya çıkan zarar muafiyet bedelini aşarsa bu durumda sigorta şirketi muafiyet bedelini tazminattan düşerek ödeme yapar.

Konut Sigortası Fiyatları

Konut sigortası primleri şu kriterlere göre belirlenir:

 • Binanın yaşı
 • Evin metrekare büyüklüğün
 • Binanın yapısı
 • Binanın bulunmuş olduğu il ve ilçe


Ülkemizde deprem riski bölgelere bağlı olarak farklılık gösterdiğinden dolayı Deprem Sigortası fiyatları da buna bağlı olarak değişiyor. Ayrıca Konut Sigortası fiyatları belirlenirken de bu kriterler göz önüne alınıyor.

Konut Sigortası Nedir? Konut Sigortası Yaptırmak Ne İşe Yarar?

Konut Sigortası Deprem Sigortası gibi zorunlu bir sigorta türü değildir. Bu sigorta isteğe bağlı olarak yaptırılır. Ancak oldukça büyük avantajları vardır. Konut Sigortası deprem, yangın, su baskını, hırsızlık gibi olaylara karşı yapınızı güvence altına alır. İnsanların en çok merak etmiş olduğu konulardan biri de Konut Sigortasının kaç yıl geçerli olduğudur. Konut Sigortası diğer sigorta türleri gibi bir yıl süre ile yaptırılan bir sigorta çeşididir. Bir yıl süresi bittikten sonra konut sigortasının yenilenmesi gereklidir. Sizler de DASK yani Zorunlu Deprem Sigortası ve isteğe bağlı yapılan konut sigortasını yaptırarak evlerinizi ve eşyalarınızı güvence altına almış olursunuz.

Detaylı bilgi almak için 0216 232 40 20 numaralı telefondan ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Ekonomik Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?
Ekonomik Sağlık Sigortası Nasıl Yapılır?

Özel sağlık sigortası, kaza veya hastalık sonucu oluşan sağlık sorunlarının sigorta kapsamı ve limitleri dahilinde tedavisini teminat altına alan sigorta türüdür.

Gönderiyi oku
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Sağlık bu hayatta en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Bu nedenle sağlıklı olmak ve sağlığın devam ettirilmesi için bunun sigortalı bir şekilde olması büyük bir öneme sahiptir. Özellikle sağlık sigortası yaptıran insanlar için bunun ilerleyen dönemlerde faydalı olacağı da belirtilmesi önem arz etmektedir.

Gönderiyi oku
Elektrikli Araçlara Kasko ve Trafik Sigortası: Elektrikli Güç, Sorunsuz Sürüş ve Tam Güvence
Elektrikli Araçlara Kasko ve Trafik Sigortası: Elektrikli Güç, Sorunsuz Sürüş ve Tam Güvence

Elektrikli araçlar, çevre dostu ve ekonomik bir ulaşım çözümü sunarken, bu araçların sahipleri için uygun sigorta seçenekleri de önem arz etmektedir. Elektrikli araçlara yönelik Kasko ve Trafik Sigortası, geleneksel araçlar için sunulan poliçelerin ötesinde özel kapsamlar ve avantajlar sunmaktadır.

Gönderiyi oku

Avantajlı Tüm
Sigortalar Burada!

Sigorta Şirketini Karşılaştıralım,
Size en uygun sigorta teklifini sunalım.

Biz Size Ulaşalım

Aşağıdaki forma bilgilerinizi girerek size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo