Kampanyalar & Duyurular

Deprem Sigortası Yaptırmak Mecburi mi?

Devlet tarafından zorunlu olarak yapılması gereken sigorta türlerinden biri de DASK’dır. Her yıl güncellenmesi gerekir. Konut Sigortası tercihe bağlı olan bir sigorta türü iken DASK devlet tarafından zorunlu kılınan bir sigorta türüdür. Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmayan kişilere ise maddi yaptırımlar uygulanıyor. Aynı zamanda Deprem Sigortası olmayan kişilerin depremden sonra konutlarına su, elektrik ve doğalgaz gibi hizmetlerden yararlanması mümkün değildir.

Deprem Sigortası Nedir?

Ev sahipleri için devlet tarafından zorunlu kılınan sigorta türlerinden biridir. Kiracıların DASK’ı yaptırma gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Ancak kiracılar yaptırmak isterlerse yaptırabilirler. Doğal afet sigortalar kurumu yapılan Deprem Sigortası ile vatandaşların yaşanan ve yaşanabilecek olan doğal afetlere karşı tedbir alınması sağlanıyor. Ciddi maddi zararlara neden olan depremler sonrası uzmanlar tarafından hasar tespit işlemi yapılır. Tespitler sonucunda belirlenen tazminat ödemeleri doğal afet sigortaları kurumu tarafından karşılanır. Doğal afet sigorta kurumunun asıl amacı sahip olunan konutların meydana gelen veya gelebilecek olan depremlere karşı oluşabilecek olan maddi hasarları güvence altına alır. Devletin özel sigorta şirketleri ile iş birliği yaparak deprem teminat sistemini denetleyerek düzenlenmesine yardımcı olan kurum DASK’tır.

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Devlet tarafından zorunlu kılınan zorunlu Deprem Sigortası için yapılması gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bunun için binanın yaşı, inşa tarzı gereklidir. Sigortalanacak yerin açık adresi ve tapu fotokopisi gereklidir. Binanın kaç katlı olduğu, hasar tespit raporu ve binanın kullanım amacını belirten evrakta gerekli olan belgeler arasında yer alır. Aynı zamanda konut sahibi ile ilgili bazı belgelerde gereklidir. Bunlar kimlik fotokopisi ve iletişim bilgileridir. Tüm bu evrakların yanında meskenin brüt yüzölçümünü beyan eden ve yukarda belirtilen tüm evraklar ile en yakın sigorta acentesinden deprem sigortası yaptırılabilir.

Deprem Sigortası Hangi Hasarları Karşılar?

Meydana gelebilecek olan doğal afetlerde oluşabilecek olan maddi hasarları güvence altına alan ve devlet tarafından zorunlu kılınan bir sigorta türüdür. Konut sahiplerinin yaptırması gereken bir sigortadır. Sadece konutu değil aynı zamanda binaya bağlı iç ve dışı, bahçe duvarı, çatı, baca gibi alanların hasar alması durumunda bu alanlar da sigorta kapsamındadır. Meydana gelen hasarlar sigorta acentesi tarafından karşılanır. Tabi karşılanması için tüm bu hasarların meydana gelmemesinden önce konutun deprem sigortasını yaptırması gerekir. Aksi takdirde meydana gelen hasarlar sigorta kapsamında değildir.

Deprem Sigortası Geçerlilik Süresi Ne Kadar?

Deprem Sigortası yapıldığı gün başlangıç tarihi kabul edilir. Bitiş tarihi ise 1 yıldır. Meydana gelebilecek olan deprem veya depreme bağlı olarak doğal afetlerin oluşturacağı maddi hasarlara karşı kişileri korur. Geçerliliği 1 yıl olan deprem sigortası her yıl yenilenmesi gerekir. Acentelere başvurarak kişi konutunu sigortalatabilir.

Deprem Sigortası Teminatları Nelerdir ve Neleri Kapsar?

1999 yılında meydana gelen Gölcük depremi beraberinde de getirdiği büyük hasar ve yıkımlardan sonra devlet tarafından Deprem Sigortası zorunlu hale getirildi. Olası bir depremin yaşanması veya depreme bağlı olarak meydana gelebilecek doğal afet olaylarının konutlarda hasarlara yol açması durumunda Deprem Sigortası devreye girer. Deprem Sigortası bu sayede maddi hasarları güvence altına alır. Depreme bağlı olarak meydana gelen, tsunami, yangın, patlama veya yer kayması gibi doğal afet olaylarında deprem sigortası poliçesinde yer alan limitler ölçüsünde maddi hasar nakit olarak karşılanmaktadır. Konutun sadece dışı değil aynı zamanda içerisinde bulunan merdiven, ana duvarlar, bölümleri ayıran ortak duvarlar ve koridor gibi alanların da zarar görmesi durumunda Deprem Sigortası devreye girer. Deprem sonrası meydan konutta hasarların oluşmasından sonra Deprem Sigortası olan kişi DASK’a hasar ihbarı yapması gerekir. İhbar sonrası DASK tarafından alanında uzman kişiler meydana gelen doğal afete bağlı hasarları incelenmesi için görevlendirilir. Yapılan hasar tespitten sonra hasar ödeme miktarı belirlenir. Ardından sigorta acentesi tarafından yaklaşık olarak 1 ay içerisinde kişinin banka hesabına hasar ödemesi yapılır.

Deprem Sigortası Kimin Adına Yaptırılır?

Ülkemizde sık sık deprem meydana geldiğinden devlet tarafından konut ve iş yerlerinin DASK sigortası yaptırmaları zorunlu hale getirildi. Zorunlu Deprem Sigortasını ev sahipleri kendi adlarına yaptırabilecekleri bir sigorta türüdür. Kiracılar kendi adlarına yaptıramazlar. Ancak ev sahibinin adına yaptırmaları mümkündür.

Detaylı bilgi almak için 0216 232 40 20 numaralı telefondan ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Neden Evcil Hayvan Sigortası Yaptırmalısınız?
Neden Evcil Hayvan Sigortası Yaptırmalısınız?

Evcil hayvanlar günümüzde pek çok insanın en yakın dostları haline gelmiş durumdadır. Bu sevimli dostlar aynı zamanda evin neşesi olarak öne çıkıyor. Kedi ve köpekler başta olmak üzere farklı kuş türleri ile birçok evcil hayvan türü beslenmektedir

Gönderiyi oku
Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları Ne Kadar?
Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Olası bir depremin meydana gelmesi durumunda tüm konut ve iş yerlerine güvence sağlayan ve devlet tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Devlet tarafından zorunlu hale getirilen zorunlu deprem sigortası 2023 yılı itibari ile fiyatlar güncellendi.

Gönderiyi oku
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Özel Sağlık Sigortası Farkları
Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Ve Özel Sağlık Sigortası Farkları

Daha sağlıklı ve güvenli bir yaşam sürdürebilmek için sağlık sigortası büyük bir öneme sahiptir. Özellikle bu konuda tamamlayıcı sağlık sigortasının tam kapsamlı şekilde sunmuş olduğu ayrıcalık bir adım öne çıkıyor. Elbette bu konuda araştırma yapan birçok kişi tamamlayıcı sağlık sigortası ile özel sağlık sigortasının arasındaki farkı da merak ediyor.

Gönderiyi oku

Avantajlı Tüm
Sigortalar Burada!

Sigorta Şirketini Karşılaştıralım,
Size en uygun sigorta teklifini sunalım.

Biz Size Ulaşalım

Aşağıdaki forma bilgilerinizi girerek size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo