Sigortalarburada Logo

Kampanyalar & Duyurular

Deprem Sigortası Yaptırmanın Faydaları

Zorunlu Deprem Sigortası  sayesinde birçok kişinin depremden kaynaklı olarak ortaya çıkar maddi hasarların teminatını sağlayabilmek için gerçekleştirilir. Mülk sahibinin burada depremden etkilenen konutunun maddi hasarını ilgili komu kuruluşlarının yaptığı DASK sayesinde güvende hissetmesine yardımcı olur. Depremin son zamanlarda çok büyük felaketlere sebep olabileceğine şahit oldu oldukça korkunç ve inanılmaz bir hal almış bulunmaktadır. Birçok konutun almış olduğu zarardan kaynaklı olarak maddi hasarlar meydana geldi. Zorunlu Deprem Sigortasını yaptıran kişiler için maddi hasar teminatının sağlandığını söylemek mümkündür. Deprem elimizde olmayan sebeplerden olayı oluşur. Doğal afetin getirdiği bu büyük hasarları tazmin edilmesi halinde yaşamın kısa süre içinde normale dönmesini sağlar.

Dask Neden Önemlidir?

Depremin uzun zamandır hayatımıza ne kadar büyük etki bıraktığını görmekteyiz. Deprem bölgesinde olduğumuz bir konuma sahibiz. Türkiye'nin konumundan yola çıkarak aslında her an bir fay hattının kırılacağını ve burada büyük felaketleri beraberinde getirebileceğine ihtimal verebiliriz. Deprem öldürmez, ihmalkarlık öldürür. Bu ne demek oluyor peki? Normal şartlar altında konutlarda kullanılması gereken malzeme türünün ve miktarı azaltılması daha fazla konutun yapımında kullanılması olduğu bir gerçek vardır. Bina ne kadar sağlam olursa depreme dayanıklılığından dolayı çok ciddi hasarlar oluşturmaz. Aynı zamanda ölümlerin sayısını bu kadar arttırmadan önlem alınmasını sağlar.
Bundan kaynaklı olarak binanın daha sağlam ve alt yapısının dayanıklı olması açısından, insan hayatını riske atmadan yapılması için Zorunlu Deprem Sigortası yapılması gerekir. Depreme uygunluğu tespit edilmeyen binaların sigortasını gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu durum yeni yapılacak olan konutların alt yapısının daha sağlam olmasına yardımcı olunur.

Dask için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Zorunlu Deprem Sigortası bir başkasının adına yapılamaz. Burada sadece ev sahibinin yapması gereken bir işlemdir. Aksi durumlarda yapılması yasaktır. Öncelikli olarak evin tapusu veya ruhsatı olması gerekir. Ruhsatı olmayan evler için DASK başvurusunda bulunamaz. Daha sonrasında ev sahibinin kişisel bilgileri, binanın yaşı, inşa tarzını içeren belgeler, hasar durumu ve ne amaçla kullanıldığına dair bilgilere ihtiyaç vardır. Konutun metrekaresine göre poliçe hazırlanarak hesaplaması yapılır. Daha sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı durumlarda sigorta işlemleri başlatılmış olur. Sorgulama işlemini yapabilmek için e-devlet üzerinden sorgulama işlemi yapılabilir.

Zorunlu Deprem Sigortasını Neler Kapsıyor?

Zorunlu Deprem Sigortasının amacı; deprem, yangın veya herhangi bir doğal afet sonucunda meydana gelebilen ciddi hasarların giderilmesi için yaptırılır. Burada yanlış bilgi dolaşımı olmaması açısından açıklık getirmek gerekir. Zorunlu Deprem Sigortasında konuta ait olan değerli eşyalar, ev eşyaları, manevi değer taşıyan eşyalar veya evin içinde hasar görmüş olan eşyalar için kapsam alanının dışındadır. Burada konutun kendisi ele alınarak poliçe hazırlanmış olur. Evin içindeki eşyaların sigorta işlemini kapsayan bir diğer sigorta Konut Sigortası şeklindedir. Konut Sigortası sayesinde oluşabilecek hırsızlık, terör olayları, hırsızlık, yangın gibi durumlarda maddi hasarın oluşması halinde ayrı bir poliçe hizmeti verilerek işlem tamamlanmış olur.

Dask ödemeleri Nereye Yapılır?

Günümüz şartlarında meydana gelen deprem felaketinin ardından Hazine bakanlığının yayınlamış olduğu Zorunlu Deprem Sigortasının talimata uygunluğu belirlenip yapılır. İlk etapta yapılan zorunlu sigorta başvurusunun hangi firma veya acenteyle yapıldığıyla alakalı bir durumdur. Sigorta poliçesinin güvenilir sigorta şirketleri tarafından yapıldığına emin olunmalıdır. Çünkü daha sonrasında Dask Ödemesinin yenilenmesi için ödemeler sigorta şirketine yapılmaktadır.

Dask Ödemelerini Kim Belirler, Neye Göre Belirlenir?

Merak edilen bir diğer konu başlığı arasında DASK’ın yapacağı ödeme miktarı ve bu miktarın kimler tarafından belirlendiğidir. Hazine Bakanlığı tarafından yayınlanan bildirim ile birlikte metrekare büyüklüğüne göre fiyatın belirlenmesi gerektiği bilinir. Sigorta şirketlerinin bu ödeme miktarını belirleyemez. Ellerinde bulunan evrak ve belgelere göre konutun metrekaresini de ele alarak poliçe hazırlığı gerçekleştirilir.

Dask Sigortasını Ne Kadar Süre İçinde Gerçekleştirmem Gerekir?

DASK işlemleri başlatıldığı tarihten itibaren sigorta geçerliliği de başlamış olur. Burada sigorta şirketleri öncelikli olarak gerekli olan evrak, belge ve diğer bilgileri kapsayan belgelerin teminini sağlar. Daha sonrasında gerekli çalışmalar başlatılır. Bu süreç biraz zaman alabilir. Sigorta şirketinin yoğunluğuna göre süre değişimi meydana gelir. Daha sonrasında işlem tam olarak başladığı bir tarih olmuş olur. Başladığı gün itibariyle geçerliliği bir yıl boyunca devam eder. Geçerlilik süresi bittikçe bunun yenilenmesi gerekiyor.

Detaylı bilgi almak için 0216 232 40 20 numaralı telefondan ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Evcil Hayvan Bakımı İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Evcil Hayvan Bakımı İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Evcil hayvanlar evlerin neşesi olmasının yanı sıra bir o kadar hassas canlılardır. Bu sebepten dolayı onların bakımını düzenli şekilde gerçekleştirmek büyük önem taşır. Tabii bunu doğru şekilde ve gerekli kriterleri ele alarak yapmak çok önemlidir.

Gönderiyi oku
En Ucuz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
En Ucuz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Daha güvenilir ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için sigorta büyük öneme sahiptir. Özellikle anlık yaşanabilecek olan sağlık sorunları karşısında en iyi tedaviyi almak gerekir. Bu konuda ise tamamlayıcı sağlık sigortasının önde geldiğini söylemek mümkündür. Çünkü tam kapsamlı ve çok daha kaliteli şekilde tedavi imkanı elde edilir.

Gönderiyi oku
Doğum Sigortasını Ne Zaman Yaptırılmalı?
Doğum Sigortasını Ne Zaman Yaptırılmalı?

Doğum Sigortası hamileyken tüm kontrollerinizi ve tahlillerinizi yaptırmaya olanak sağlayan bir Sağlık Sigortası türüdür. Bu sigorta kapsamına göre normal ve sezaryen doğum masraflarınız da karşılanır.

Gönderiyi oku
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo