Kampanyalar & Duyurular

Deprem Sigortası Yaptırmanın Faydaları

Zorunlu Deprem Sigortası  sayesinde birçok kişinin depremden kaynaklı olarak ortaya çıkar maddi hasarların teminatını sağlayabilmek için gerçekleştirilir. Mülk sahibinin burada depremden etkilenen konutunun maddi hasarını ilgili komu kuruluşlarının yaptığı DASK sayesinde güvende hissetmesine yardımcı olur. Depremin son zamanlarda çok büyük felaketlere sebep olabileceğine şahit oldu oldukça korkunç ve inanılmaz bir hal almış bulunmaktadır. Birçok konutun almış olduğu zarardan kaynaklı olarak maddi hasarlar meydana geldi. Zorunlu Deprem Sigortasını yaptıran kişiler için maddi hasar teminatının sağlandığını söylemek mümkündür. Deprem elimizde olmayan sebeplerden olayı oluşur. Doğal afetin getirdiği bu büyük hasarları tazmin edilmesi halinde yaşamın kısa süre içinde normale dönmesini sağlar.

Dask Neden Önemlidir?

Depremin uzun zamandır hayatımıza ne kadar büyük etki bıraktığını görmekteyiz. Deprem bölgesinde olduğumuz bir konuma sahibiz. Türkiye'nin konumundan yola çıkarak aslında her an bir fay hattının kırılacağını ve burada büyük felaketleri beraberinde getirebileceğine ihtimal verebiliriz. Deprem öldürmez, ihmalkarlık öldürür. Bu ne demek oluyor peki? Normal şartlar altında konutlarda kullanılması gereken malzeme türünün ve miktarı azaltılması daha fazla konutun yapımında kullanılması olduğu bir gerçek vardır. Bina ne kadar sağlam olursa depreme dayanıklılığından dolayı çok ciddi hasarlar oluşturmaz. Aynı zamanda ölümlerin sayısını bu kadar arttırmadan önlem alınmasını sağlar.
Bundan kaynaklı olarak binanın daha sağlam ve alt yapısının dayanıklı olması açısından, insan hayatını riske atmadan yapılması için Zorunlu Deprem Sigortası yapılması gerekir. Depreme uygunluğu tespit edilmeyen binaların sigortasını gerçekleştirmek mümkün değildir. Bu durum yeni yapılacak olan konutların alt yapısının daha sağlam olmasına yardımcı olunur.

Dask için Gerekli Evraklar Nelerdir?

Zorunlu Deprem Sigortası bir başkasının adına yapılamaz. Burada sadece ev sahibinin yapması gereken bir işlemdir. Aksi durumlarda yapılması yasaktır. Öncelikli olarak evin tapusu veya ruhsatı olması gerekir. Ruhsatı olmayan evler için DASK başvurusunda bulunamaz. Daha sonrasında ev sahibinin kişisel bilgileri, binanın yaşı, inşa tarzını içeren belgeler, hasar durumu ve ne amaçla kullanıldığına dair bilgilere ihtiyaç vardır. Konutun metrekaresine göre poliçe hazırlanarak hesaplaması yapılır. Daha sonrasında herhangi bir sorunla karşılaşılmadığı durumlarda sigorta işlemleri başlatılmış olur. Sorgulama işlemini yapabilmek için e-devlet üzerinden sorgulama işlemi yapılabilir.

Zorunlu Deprem Sigortasını Neler Kapsıyor?

Zorunlu Deprem Sigortasının amacı; deprem, yangın veya herhangi bir doğal afet sonucunda meydana gelebilen ciddi hasarların giderilmesi için yaptırılır. Burada yanlış bilgi dolaşımı olmaması açısından açıklık getirmek gerekir. Zorunlu Deprem Sigortasında konuta ait olan değerli eşyalar, ev eşyaları, manevi değer taşıyan eşyalar veya evin içinde hasar görmüş olan eşyalar için kapsam alanının dışındadır. Burada konutun kendisi ele alınarak poliçe hazırlanmış olur. Evin içindeki eşyaların sigorta işlemini kapsayan bir diğer sigorta Konut Sigortası şeklindedir. Konut Sigortası sayesinde oluşabilecek hırsızlık, terör olayları, hırsızlık, yangın gibi durumlarda maddi hasarın oluşması halinde ayrı bir poliçe hizmeti verilerek işlem tamamlanmış olur.

Dask ödemeleri Nereye Yapılır?

Günümüz şartlarında meydana gelen deprem felaketinin ardından Hazine bakanlığının yayınlamış olduğu Zorunlu Deprem Sigortasının talimata uygunluğu belirlenip yapılır. İlk etapta yapılan zorunlu sigorta başvurusunun hangi firma veya acenteyle yapıldığıyla alakalı bir durumdur. Sigorta poliçesinin güvenilir sigorta şirketleri tarafından yapıldığına emin olunmalıdır. Çünkü daha sonrasında Dask Ödemesinin yenilenmesi için ödemeler sigorta şirketine yapılmaktadır.

Dask Ödemelerini Kim Belirler, Neye Göre Belirlenir?

Merak edilen bir diğer konu başlığı arasında DASK’ın yapacağı ödeme miktarı ve bu miktarın kimler tarafından belirlendiğidir. Hazine Bakanlığı tarafından yayınlanan bildirim ile birlikte metrekare büyüklüğüne göre fiyatın belirlenmesi gerektiği bilinir. Sigorta şirketlerinin bu ödeme miktarını belirleyemez. Ellerinde bulunan evrak ve belgelere göre konutun metrekaresini de ele alarak poliçe hazırlığı gerçekleştirilir.

Dask Sigortasını Ne Kadar Süre İçinde Gerçekleştirmem Gerekir?

DASK işlemleri başlatıldığı tarihten itibaren sigorta geçerliliği de başlamış olur. Burada sigorta şirketleri öncelikli olarak gerekli olan evrak, belge ve diğer bilgileri kapsayan belgelerin teminini sağlar. Daha sonrasında gerekli çalışmalar başlatılır. Bu süreç biraz zaman alabilir. Sigorta şirketinin yoğunluğuna göre süre değişimi meydana gelir. Daha sonrasında işlem tam olarak başladığı bir tarih olmuş olur. Başladığı gün itibariyle geçerliliği bir yıl boyunca devam eder. Geçerlilik süresi bittikçe bunun yenilenmesi gerekiyor.

Detaylı bilgi almak için 0216 232 40 20 numaralı telefondan ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Trafik Sigortası Fiyatları
Trafik Sigortası Fiyatları

Özellikle son zamanlarda yaşanan kazalar sonrasında trafik sigortalarının ne kadar önemli olduğu herkes tarafından belirtilmiştir. Sonuç olarak belirtilen söylemlere göre trafik sigortasının yapılması gerektiği ve herkes tarafından da kullanılmak zorunda olduğu anlaşılmıştır.

Gönderiyi oku
Kasko Yaptırmamanın Cezası Var Mı?
Kasko Yaptırmamanın Cezası Var Mı?

Zorunlu trafik sigortası ve kasko, sürücülerin sıklıkla karıştırdığı iki sigorta türüdür. Arabalarına kasko yaptıran kişiler zorunlu kasko yaptırmaya gerek duymadıklarını zannederek büyük bir yanılgı içindedirler.

Gönderiyi oku
Konut Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Konut Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Yaşanabilecek olası risklere karşı maddi kayıpları önleyebilmek için konut sigortaları büyük öneme sahiptir. Her bina için fark etmeden mutlaka konu sigortasının yapılması gerekir.

Gönderiyi oku

Avantajlı Tüm
Sigortalar Burada!

Sigorta Şirketini Karşılaştıralım,
Size en uygun sigorta teklifini sunalım.

Biz Size Ulaşalım

Aşağıdaki forma bilgilerinizi girerek size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo