Kampanyalar & Duyurular

Deprem Sigortası Zorunlu mu?

Deprem Sigortası zorunlu sigorta çeşitleri arasındadır. Zorunlu Deprem Sigortası ile sigorta kapsamında yer alan bölgelerde meydana gelebilecek depremden dolayı oluşan tüm hasarlar karşılanır. Zorunlu Deprem Sigortası ev sahibi ya da kiracı tarafından yaptırılabilir. Fakat her iki durumda da yaptırılan zorunlu Deprem Sigortası  işlemlerinde sigorta poliçesi ev sahibi adına düzenlenebilir. Böyle bir durumda da tazminat ödemesi ev sahibine yapılır.

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Zorunlu Deprem Sigortası  yaptırmak isteyen vatandaşlarımız sigorta şirketine ait internet sitesi üzerinden Zorunlu Deprem Sigortası yaptırabilir ve poliçe sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilirler. Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak için gerekli olan belgeler şu şekildedir:
 

  • Sigortalı kişiye ait olan adres ev telefonu cep telefon numarası Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası ver kimlik numarası
  • Sigortalanacak olan yapının adresi inşa yılı yapının tarzı sahip olduğu kat sayısı ve metrekaresi


Ayrıca Zorunlu Deprem Sigortası yaptıracak olan kişiler taksitle ödeme seçeneğinden de faydalanabilirler. Prim ödemelerini finans şirketinizin sunmuş olduğu taksit seçenekleri ile yapmanız mümkündür.

Zorunlu Deprem Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Her konuda olduğu gibi Zorunlu Deprem Sigortası yaptırırken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Öncelikle Zorunlu Deprem Sigortası yaptırırken alanında uzman deneyimli bir sigorta şirketi ile çalışmanız gereklidir. Güvenilir ve deneyimli sigorta şirketleri ile görüşme sağlayarak yaptıracak olduğunuz Zorunlu Deprem Sigortası rahat bir şekilde ödenebilen seçenekleri ile de hayatı kolaylaştırıyor. Zorunlu Deprem Sigortasının güvenilir bir sigorta şirketine yaptırılması deprem afeti sonrasında ihtiyaçların kolay bir şekilde ve kısa sürede tahsil edilmesine yardımcı olur.
Böylece orası bir deprem sonrasında herhangi bir mağduriyet yaşanma ihtimali ortadan kalkar. Bununla birlikte vatandaşlar kendilerine her zaman güvende hissederler. Zorunlu Deprem Sigortası yenilenmesi gereken bir sigorta türüdür. Bu nedenle sigorta güncelleme işlemleri yaparken önceki poliçenin süresinin kesin olarak dolduğundan emin olunması gereklidir. Zorunlu Deprem Sigortası yaptıran kişilerin bilinmesi gereken aynı konuda için iki farklı Zorunlu Deprem Sigortası  yaptırılmasına kanunen izin yoktur. Bu nedenle de olası bir deprem durumunda daha yüksek tazminat almak istemeniz halinde Zorunlu Deprem Sigortasına ek olarak ihtiyari Deprem Sigortası seçeneklerini tercih edebilirsiniz.

Dask Hesaplama Neye Göre Yapılır?

Zorunlu Deprem Sigortası  bazı değişiklikleri bakılarak yapılır. Zorunlu Deprem Sigortası fiyatları ve ödenecek olan primler sigortası yapılacak olan yapının bulunmuş olduğu bölgedeki deprem riski binanın yapısal tarzı ve özellikleri konutu metrekaresi olmak üzere farklı faktörlere göre hesaplanıyor. Yapının bulunmuş olduğu il ya da ilçesindeki deprem tehlikesi konutun yaşı ve konutun metrekare büyüklüğüne göre Zorunlu Deprem Sigorta poliçe fiyatı da farklılık gösteriyor.
DASK primleri tüm vergi ve harçlardan muaftır. Bu primler tek seferde veya farklı finans kurumlarının sunmuş olduğu taksit seçenekleri ile ödenebiliyor. Zorunlu Deprem Sigortası birimi bedeli ödenmesi sigortanın başlama süreci açısından büyük önem taşır. Primi ödenmeyen sigortalar poliçede çıkmış olsa bile geçerlilik kazanmaz. Böyle bir durumda olan sigortalar için olası bir deprem halinde herhangi bir tazminat ödemesi yapılması mümkün değildir.

Deprem Sigortası Hangi Durumları Karşılamaz?

Deprem Sigortasının karşılamadığı durumlar da vardır. Zorunlu Deprem Sigortasının karşılamadığı durumlardan birisi ise deprem kaynaklı olmayan hasarlardır. Depremden önce ya da farklı nedenlerle ortaya çıkmış olan yapı hasarları Zorunlu Deprem Sigortası  kapsamına girmez. Bununla birlikte zorunlu Deprem Sigortası  primi belirlenmesi sırasında sigorta yaptıran kişiden istenen binanın lokasyonu yaşı yüz ölçümü gibi bilgilerin yanlış olması durumunda Deprem Sigortası kapsamında herhangi bir tanzimat ödemesi yapılmaz.
Deprem Sigortası  deprem sonucunda konutta oluşan hasarların karşılanmasından sonra sona erer. Vatandaşların cevabını aramış oldukları sorulardan biri de iş yerlerinin Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında olup olmadığıdır. Tamamen ticari amaçlar ile kullanılan binalar Zorunlu Deprem Sigortası kapsamı dışında tutulur. Fakat tamamı ile ticari amaçla yapılmamış ve geneli konut olarak kullanılan yapıların içerisindeki ticari bölümler için Zorunlu Deprem Sigortası yaptırılması gereklidir. Zorunlu Deprem Sigortası her yıl yenilenen bir sigorta çeşididir. Bu sigorta türünün süresi bir yıldır ve bitiş tarihine göre Zorunlu Deprem Sigortasıpoliçesinin yenilenmesi gereklidir. Böylelikle her açıdan avantajlar yararlanılabilir.

Detaylı bilgi almak için 0216 232 40 20 numaralı telefondan ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Evcil Hayvan Sigortası Nedir?
Evcil Hayvan Sigortası Nedir?

Evcil hayvanlarınızın acil durumlardaki tedavilerine ek olarak; diğer hastalıkların tedavisi için de muayene, tahlil, tetkik ve yatışlı tedavi masraflarını karşılayan sigorta türüdür.

Gönderiyi oku
2023 Kasko Güncel Fiyatları
2023 Kasko Güncel Fiyatları

Kaskolanmış bir araç, almış olduğu hasar ve kaza durumuna bağlı olarak yapılan bir şekil güvence sistemine verilen isimdir. Aracınızın herhangi bir sebepten dolayı yanması, hasar alması, çalınması gibi durumlardan dolayı maddi olarak yardım eder.

Gönderiyi oku
Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları Ne Kadar?
Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Olası bir depremin meydana gelmesi durumunda tüm konut ve iş yerlerine güvence sağlayan ve devlet tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Devlet tarafından zorunlu hale getirilen zorunlu deprem sigortası 2023 yılı itibari ile fiyatlar güncellendi.

Gönderiyi oku

Avantajlı Tüm
Sigortalar Burada!

Sigorta Şirketini Karşılaştıralım,
Size en uygun sigorta teklifini sunalım.

Biz Size Ulaşalım

Aşağıdaki forma bilgilerinizi girerek size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo