Kampanyalar & Duyurular

Deprem Sonrası Yıkılan Evleri Sigorta Karşılar Mı?

Evlerin başına gelebilecek deprem gibi doğal bir afette ortaya çıkabilecek hasarlara karşı zorunlu Deprem Sigortası yaptırılması ihmal edilmemelidir. Zorunlu Deprem Sigortası yani diğer adı ile DASK 1999 Marmara depremi sonrasında ortaya çıkmış ve zorunlu tutulmuştur. Zorunlu Deprem Sigortası konutlarda depremden dolayı meydana gelen hasarların ortaya çıkarabileceği maddi zararların önceden belirlenen limitlerle ödenmesini sağlar. Depremden sonra deprem nedeniyle meydana gelen yangın Tsunami yer kayması patlama gibi hasarlar da Zorunlu Deprem Sigortası kapsamında değerlendirilir.

Deprem Sigortası Zorunlu mu?

Vatandaşlarımızın en çok merak ettiği ve cevabını aradığı sorulardan biri de Deprem Sigortası yaptırmanın zorunlu olup olmadığıdır.Deprem Sigortası yaptırmak yasal olarak zorunludur.Deprem Sigortası bulunmayan binalara elektrik su ve doğalgaz aboneliği yaptırılamıyor. Deprem Sigortası  deprem nedeni ile meydana girebilecek her türlü hasarı tamamen olmasa da kısmi olarak karşılar. Binalardaki temeller merdivenler asansörler ana duvarlar bahçe duvarları çatılar da zorunlu Deprem Sigortası kapsamında değerlendirilir. Ayrıca ev eşyalarına deprem nedeniyle gelen zararlar Deprem Sigortası kapsamı dışında tutulur. Bunun için ise Konut Sigortası yaptırılması gereklidir.

Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları

Zorunlu Deprem Sigortası fiyatları bazı unsurlara bağlı olarak farklılık gösterir. Konutun bulunduğu bölge bina ve yapı tarzı binanın yaşı ve metrekare cinsinden yüz ölçümü sonunda Deprem Sigortası  primlerine etki eder. Hazine bakanlığı tarafından belirlenmiş olan zorunlu Deprem Sigortası tarife ve talimatlardaki esaslar kapsamında binaya ait bu bilgiler kullanılarak Zorunlu Deprem Sigortası prim ödemesinin hesaplaması yapılır. Zorunlu Deprem Sigortası prim hesaplama işlemlerinde 7 farklı deprem risk bölgesi ve iki farklı bina Yapı tarzı belirlenmiştir. Bununla birlikte 14 tarife fiyatı bilgisi vardır. Zorunlu Deprem Sigortası teminat miktarı bu tarife fiyatı ile çarpıldığı zaman gayrimenkule ait prim tutarları hesaplanır.

Zorunlu Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Eğer siz de binalarınız için zorunlu Deprem Sigortası yaptırmayı düşünüyorsanız bu durumda bir sigorta acentesine başvurabilirsiniz. Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak için sigorta acentelerine yüz yüze başvurabileceğiniz gibi internet siteleri ya da mobil uygulamalardan da bu işlemleri yaptırmanız mümkün. Unutulmamalıdır ki Deprem Sigortası fiyatları sabittir. Yani sigorta acentesine göre ödenecek olan miktarında farklılık olmaz. İstenen konut ve kimlik bilgilerini doğru bir şekilde beyan eden vatandaşlar Deprem Sigortası yaptırabilir. Sigorta acenteleri tarafından Zorunlu Deprem Sigortası  için istenen bilgiler şu şekildedir:

  • Sigortalı kişinin adı adresi telefonun cep telefonu t.c kimlik numarası ve vergi kimlik numarası
  • Sigorta yapılacak olan dairenin kullanım şekli ve metrekare cinsinden yüz ölçümü
  • Yine sigortadan alacak olan binanın tapu bilgileri açık adresi bina yaşı Yapı tarzı hasar durumu ve toplam kat sayısı

Dask Sorgulama Nedir, Nasıl Yapılır?

Zorunlu Deprem Sigortası  poliçeye sorgulama için E-devlet poliçe sorgulama ekranından faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte sigortayı yaptırmış olduğunuz sigorta acentesine ait olan internet sitesinden de Dask sorgulama yapılması mümkün. Bununla birlikte Zorunlu Deprem Sigortası polis şey yenileme dönemleri de e-devlet üzerinden ya da acentelere ait olan internet siteleri üzerinden takip edilebilir.

Deprem Sigortası Neden Yaptırılmalı?

1999 yılı Marmara depreminden sonra zorunlu tutulan Deprem Sigortası devletin sunmuş olduğu konut kredisi ve depremde yapıların hasar alması durumunda yapılan yardımdan vatandaşlarının faydalanması adına zorunlu tutulmuştur. Deprem Sigortası yaptırmayan kişiler sunulan yardımlardan faydalanamaz ve evlerine elektrik su ve doğalgaz bağlatamazlar. Bu tür işlemlerin yapılması için Deprem Sigortası yapıldığına dair bir belge talep edilir. Yaptırılan Zorunlu Deprem Sigortası ile depremin evlerde veya binalarda yol açtığı hasarlar karşılanır ve bütçenin korunması sağlanır.

Deprem Sigortası Önemi Nedir?

Depremden dolayı zarara uğramış olan vatandaşlara devlet yardım eder ve bu durumda hayatınıza sağladığınız yerden devam etme imkanı bulursunuz. Evlerinize Konut Sigortası yaptırmak için de yine zorunlu Deprem Sigortası yaptırılması gereklidir ve ihmal edilmeden yapılmalıdır. Yaptırmış olduğunuz Deprem Sigortası  ile depremzedelere de destek olursunuz. Vatandaşların en çok merak ettikleri konulardan biri de zorunda Deprem Sigortasının her yıl yenilenip yenilenmediğidir. Zorunlu Deprem Sigortası yenilenen bir sigorta türüdür ve sigortanın bitimine yakın sigorta yenilenme süreci başlatılmalıdır. Sigorta sorgulama işlemlerini ise e-devlet üzerinden yapabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için 0216 232 40 20 numaralı telefondan ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Dask Sorgulama Nasıl Yapılır?
Dask Sorgulama Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda meydana gelen deprem afetinin yaratmış olduğu büyük felaketlerden sonra Zorunlu Deprem Sigortası işlemlerinin sıklıkla yapıldığı dönemlere girmiş bulunmaktayız. Deprem büyük afetlere neden olabilir.

Gönderiyi oku
Zorunlu Deprem Sigortası Her Yıl Yenilenir Mi?
Zorunlu Deprem Sigortası Her Yıl Yenilenir Mi?

Zorunlu deprem sigortası sayesinde oluşabilecek doğal afetlerin ortaya çıkardığı zarar veya insanın eli haricinde oluşabilecek zararların giderilebilmesi için Dask faydalı bir sistemdir. Ev, dükkân, iş yeri gibi pek çok durumlarda sigorta işlemi yaptırılabilir.

Gönderiyi oku
Deprem Sigortası Yaptırmanın Faydaları
Deprem Sigortası Yaptırmanın Faydaları

Zorunlu deprem sigortası sayesinde birçok kişinin depremden kaynaklı olarak ortaya çıkar maddi hasarların teminatını sağlayabilmek için gerçekleştirilir. Mülk sahibinin burada depremden etkilenen konutunun maddi hasarını ilgili komu kuruluşlarının yaptığı Dask sayesinde güvende hissetmesine yardımcı olur.

Gönderiyi oku

Avantajlı Tüm
Sigortalar Burada!

Sigorta Şirketini Karşılaştıralım,
Size en uygun sigorta teklifini sunalım.

Biz Size Ulaşalım

Aşağıdaki forma bilgilerinizi girerek size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo