Kampanyalar & Duyurular

Kasko Yaptırmamanın Cezası Var Mı?

Zorunlu Trafik Sigortası ve Kasko, sürücülerin sıklıkla karıştırdığı iki sigorta türüdür. Arabalarına kasko yaptıran kişiler Zorunlu Kasko yaptırmaya gerek duymadıklarını zannederek büyük bir yanılgı içindedirler. Zorunlu Trafik Sigortasının amacı, sözleşmeli ortaklara giden yolda seyreden araçlardan kaynaklanan maddi hasar ve kişisel yaralanmaları teminat altına almaktır. Araç sahibinin kendisine veya aracına vereceği zararlar teminat kapsamı dışındadır. Trafik Kanunu'na göre Trafik Sigortası, Türkiye'deki tüm araç sahiplerinin yaptırması zorunlu olan bir sigorta türüdür. Kendi aracınızı sigortalatmanızı sağlayan ve zorunlu olmayan Kasko Sigortasıdır.

Kasko ve Trafik Sigortası Yaptırmamanın Cezası Nedir?

2022'de Trafik Sigortası yaptırmama cezası 196 TL'den başlıyor. Dolayısıyla cezayı 15 gün içinde peşin ödeyen araç sahipleri %25 indirim alarak 147 TL ödeyecek. Ancak Trafik Sigortası yaptırmamanın cezaları bununla sınırlı değil. Trafik Sigortası olmadan araç sahibinin Trafik Sigortası seviyesi kaza olmasa bile sabit kalacak ve Trafik Sigortasında kazasızlık indirimi hakkını kaybedecektir. Ancak, Zorunlu Trafik Sigortası yaptırmaz ve bir yıllık sözleşmenin bitiminden sonra sigortayı yenilemezseniz, sona eren her ay için %5 gecikme ücreti alınır. Gecikme ücretleri %50 ile sınırlıdır.

Trafikten Men Edilme Cezası

Sigortasız sürücüleri bekleyen bir diğer tehlike ise aracın yasaklanması cezası. Hiç Trafik Sigortası yaptırmamış veya zamanında güncellenmemiş bir araç trafik ekipleri tarafından tespit edilirse çekici yardımıyla otoparka alınarak trafiğe kapatılacak. Sahibi kendi arabasını almak istiyorsa öncelikle Trafik Sigortası yaptırmalıdır. Araç sahibinin Trafik Sigortası vardır ancak gecikme ücreti, çekme ücreti ve aracın otoparka park edildiği gün için park ücretini karşılaması gerekir. Bütün bunlar, ödemeniz gereken çok yüksek bir toplam Trafik Sigortası cezası anlamına gelir. Bunun yerine zamanında Trafik Sigortası yaptırarak gereksiz zahmet ve mali yükten kurtulun.

Trafik Sigortası ve Kasko Kaç Gün İçinde Yapılmalıdır?

Sıfır veya ikinci el bir araba için Trafik Sigortası satın alırken akılda tutulması gereken birkaç durum var. Araç satıcısının noter tasdikli satış senedi ile Trafik Sigortasını iptal etmesi ve kalan günler için prim alması gerekir. Bu durumda satın alınan araç sigortadan düşülür, dolayısıyla aracın yeni sahibi Trafik Sigortası yaptırmak zorundadır. Önemli olan, araç satış için noter tasdikli olduktan sonra, satıcı tarafından sigorta iptal edilmiş olsa bile aracın mevcut Trafik Sigortası 15 gün süreyle kullanılabilir. İkinci el araç sahiplerine yeni Trafik Sigortası yaptırmaları için 15 günlük süre veriliyor. Bu süreden sonra sigorta yaptırmayan araç sahiplerinin trafik düzenlemeleri gereği araç kullanması yasaklanabilir.

Kasko ve Trafik Sigortası Poliçesi

Sıfır kilometre araç alırken trafik onay işlemi yapılır ve araç tescil belgesi oluşturulur. Emniyet Genel Müdürlüğü onay sürecinde araç sahiplerinden Zorunlu Trafik Sigortası poliçesi ibraz etmelerini isteyecek. Bu nedenle aracı piyasaya sürmeden önce Trafik Sigortası yaptırılması gerekmektedir. Sigorta şirketleri, yeni otomobiller için motor numarası, şasi numarası ve tescilsiz modele göre Trafik Sigortası yaptırabilir.

Kaza Durumunda Maddi ve Manevi Tazminat Yükümlülüğü

Trafik Sigortanız  yoksa en büyük sorumluluğunuz kaza yapmanızdır. Bildiğiniz gibi Trafik Sigortası sizi bir kazaya karışmanız durumunda üçüncü şahıslara verebileceğiniz zararlardan korur. Olası bir kaza durumunda tüm maddi ve manevi zararlar aracın Trafik Sigortası tarafından karşılanır. Ancak, trafik sigortasız araç kullanırken bir trafik kazası olursa ve kazada ihmal tespit edilirse, bedeni ve bedeni olmayan tüm zararları kendiniz karşılamanız gerekir. Bu durumda bir yaralanma veya ölüm durumunda araç çok pahalı hale gelebilir ve hastane masraflarını ve maddi zararı karşılayamayabilirsiniz.

Trafik Sigortası Bitince Kaç Gün İçerisinde Yenilenmelidir?

Trafik Sigortasının belirli bir uzatma süresi yoktur. Sözleşme süresi bir yıldır. Bir yıl sonra hemen yenilemeniz gerekir. Ehliyetsiz araç kullanmak yasaktır. Bu nedenle Trafik Sigortanızın uzatma tarihini unutmayınız ve zamanı geldiğinde mutlaka yenileyiniz. Seyahat Sigortası ile ilgili en çok sorulan sorulardan biri de poliçe süresi dolmadan yenilenip yenilenemeyeceğidir. Evet, poliçenizi süresi dolmadan yenileyebilirsiniz. Ancak, mevcut sigortanız sona ermeden yeni sigortanız devreye girmeyecektir. Trafik Sigortanızı poliçe süreniz dolmadan yenilerseniz, mevcut poliçe süreniz dolmadan yeni Trafik Sigortanız başlamaz. Bir gün önce yenilenen sigorta, sigorta süresi sona erdikten sonra yürürlüğe girer.

Detaylı bilgi almak için 0216 232 40 20 numaralı telefondan ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Kasko Yaptıracağınız Zaman Bilmeniz Gerekenler
Kasko Yaptıracağınız Zaman Bilmeniz Gerekenler

Ülkemizde ve dünyada en çok tercih edilen ulaşım şekli kara yoludur. Kara yolu aynı zamanda en fazla kaza oranına sahip olan ulaşım biçimidir. Bu durum göz önüne alındığı zaman olası bir trafik kazasından sonra ortaya çıkan masraflar pek çok kişiyi zor durumda bırakır.

Gönderiyi oku
Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?
Sağlık Sigortası Neleri Kapsar?

Tamamlayıcı sağlık sigortası, konsültasyon, tetkik ve tahliller gibi ayakta tedavi masrafları ile yatarak tedavi gerektiren ameliyat, diyaliz ve ev hizmetleri masraflarını karşılar. Aynı zamanda, ek sağlık sigortanızı ek teminat içerecek şekilde genişletebilirsiniz.

Gönderiyi oku
Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?
Deprem Sigortası Nasıl Yapılır?

Ülkemizde meydana gelen asrın felaketinden sonra vatandaşlar deprem sigortasının nasıl yapıldığı konusunda araştırmalar yapıyorlar. Deprem sigortası bir kişinin ya da bir kurumunun olası bir deprem felaketine karşı maddi olarak koruma sağlanması amacı ile yaptırmış olduğu bir sigorta çeşididir.

Gönderiyi oku

Avantajlı Tüm
Sigortalar Burada!

Sigorta Şirketini Karşılaştıralım,
Size en uygun sigorta teklifini sunalım.

Biz Size Ulaşalım

Aşağıdaki forma bilgilerinizi girerek size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo