Sigortalarburada Logo

Kampanyalar & Duyurular

Trafik Sigortası Nasıl Ucuz Yapılır?

Her gün yollarda milyonlarca araç varken kazalar kaçınılmaz. Bir trafik kazası durumunda üçüncü şahısların tacizini önlemek için burada zorunlu Trafik Sigortası getirildi. Zorunlu Trafik Sigortası belli bir aralıkta fiyatlandırılır ancak primi etkileyen birçok faktör vardır. Bu nedenle, nakliye sigortası fiyatının tek tip olduğu söylenemez.

Trafik Sigortası Fiyatı Neden Yüksek Çıkar?

Seyahat Sigortası teminatları ve teminat limitleri Sigorta ve Bireysel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) tarafından belirlenir ve Seyahat Sigortası limitleri belirlenir. Araç modeli, ikamet yeri (plaka) ve sürücünün hasar geçmişi gibi faktörler dikkate alınarak hesaplanır. Trafik Sigortasının ana teminatına ek olarak, bazı sigorta şirketleri isteğe bağlı asistans hizmetleri de sunmaktadır. Bu nedenle garantinin iyi değerlendirilmesi gerekir. Örneğin, şehrinizde çok fazla trafik yoksa ve şehir içinde fazla seyahat etmiyorsanız, mini ücret kapsamına ihtiyacınız olmayabilir. Ancak bu teminatı sigortanıza eklemeniz priminizi artıracaktır.

Trafik Sigortası Fiyatı Neye Göre Hesaplanır?

Trafik Sigortası fiyatlarına etki eden pek çok faktör bulunmaktadır. Trafik Sigortasından farkı nedir? İşte Trafik Sigortası fiyatını etkileyen faktörler. Araç özellikleri, markası ve modeli, araç özellikleri yolcuların sürüş sırasındaki güvenliği için çok önemlidir. Öte yandan, daha güvenli araçlar sürücülere daha fazla koruma sağladığından Trafik Sigortası şirketleri bu araçlarda daha fazla indirim sunmaktadır. Araç yaşı, araç eskidikçe onarım ihtiyacı da artar. Sonuç olarak, beklenmedik bir kaza durumunda kayıp oranı yüksektir. Bu nedenle, araba ne kadar eskiyse, sigorta primi o kadar yüksek olur.

Araç boyutu, daha büyük araçların bir kazada daha küçük araçlara göre hasar görme olasılığı daha düşüktür. Aynı güvenlik önlemlerine sahip araçları karşılaştırırsanız, büyük araçlar için sigorta primlerinin küçük araçlara göre daha ucuz olduğunu görebilirsiniz. Araç kilometresi, araç kilometresi de yol sigortanızın maliyetini etkileyen faktörlerden biridir. Bir araç ne kadar çok yol kat ettiyse, yani ne kadar çok kilometre kat ettiyse, hasar görme olasılığı o kadar yüksektir ve dolayısıyla ödeyeceğiniz sigorta primi de o kadar yüksek olur.

Sürücü yaşı ve cinsiyeti, deneyim, yaş ve cinsiyet de Trafik Sigortası priminizin hesaplanmasında önemli faktörlerdir. Yaş faktörü tecrübe ile doğru orantılıdır. Örneğin 65 yaşındaki bir sürücünün refleksleri daha zayıftır ve kaza yapma riski daha yüksektir. Ayrıca ehliyetlerini yeni almış olanlar daha önce hiç tecrübeleri olmadığı için daha tehlikeli bir gruba girmektedir. Meslek araç sahibinin mesleği araç kullanım sıklığında değişken bir faktördür. Örneğin arabanızı çok kullandığınız bir işiniz varsa kasko primleriniz diğerlerine göre daha yüksek olacaktır.

İkamet yeri (plaka), Zorunlu Trafik Sigortası fiyatı belirlenirken ikamet yeri de dikkate alınır. Kaza oranının yüksek olduğu bir şehirde yaşıyorsanız, Trafik Sigortası alırken daha yüksek bir prim ödemeniz gerekebilir çünkü sigorta şirketleri de o şehir için kaza oranları belirlemektedir. Plakanızı güncellemek veya değiştirmek isterseniz, yeni plakanın da yaşadığınız şehirden olması gerekir. Hasar geçmişi, farklı sigorta şirketleri tarafından hesaplanan primlerin dalgalanmasının temel nedeni, hasar olmamasından kaynaklanmaktadır. (Fiyat farkı %20-60) İlk defa Trafik Sigortası yaptırıyorsanız 4. adımdan itibaren sigortasız sisteme girersiniz.

Birinci seviyede en fazla hasara neden olan sürücüler, yedinci seviyede ise en az kazaya neden olan sürücüler yer almaktadır. Hasarlar için serbestlik derecesi ne kadar yüksek olursa, hasar oranı o kadar düşük ve sigorta primi o kadar düşük olur.

Trafik Sigortası Zorunluluğu

Zorunlu Trafik Sigortası, Türkiye'de tüm araçlar için zorunlu bir sigortadır ve devletler kanunen bu tür sigortaları zorunlu tutmaktadır. Sigortasız araç sahiplerine her yıl değişen oranlarda ceza kesiliyor. Ayrıca Trafik Sigortası olmayan araçlara trafik ihlali nedeniyle ceza kesiliyor ve ayrıca araç kullanma yasağına tabi tutuluyor. Aracınız yetkili bir otoparka çekilecektir.

Zorunlu Trafik Sigortası

Zorunlu Trafik Sigortası , sigortalıyı Türkiye sınırları içinde meydana gelebilecek kazalar sonucunda diğer araçların veya üçüncü şahısların uğrayabileceği zararlara karşı koruyan bir sigorta türüdür. Zorunlu kasko sorumluluk sigortası ve kasko, tamamen farklı riskleri kapsayan iki sigorta türüdür. Trafik Sigortası bir kazada karşı tarafın zararını tazmin ederken, Kasko kendi zararınızı tazmin eder. Trafik Sigortası  zorunludur, ancak isteğe bağlı olarak Kasko Sigortası yaptırabilirsiniz.

Detaylı bilgi almak için 0216 232 40 20 numaralı telefondan ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Evcil Hayvan Bakımı İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?
Evcil Hayvan Bakımı İçin Nelere Dikkat Etmelisiniz?

Evcil hayvanlar evlerin neşesi olmasının yanı sıra bir o kadar hassas canlılardır. Bu sebepten dolayı onların bakımını düzenli şekilde gerçekleştirmek büyük önem taşır. Tabii bunu doğru şekilde ve gerekli kriterleri ele alarak yapmak çok önemlidir.

Gönderiyi oku
En Ucuz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası
En Ucuz Tamamlayıcı Sağlık Sigortası

Daha güvenilir ve sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek için sigorta büyük öneme sahiptir. Özellikle anlık yaşanabilecek olan sağlık sorunları karşısında en iyi tedaviyi almak gerekir. Bu konuda ise tamamlayıcı sağlık sigortasının önde geldiğini söylemek mümkündür. Çünkü tam kapsamlı ve çok daha kaliteli şekilde tedavi imkanı elde edilir.

Gönderiyi oku
Doğum Sigortasını Ne Zaman Yaptırılmalı?
Doğum Sigortasını Ne Zaman Yaptırılmalı?

Doğum Sigortası hamileyken tüm kontrollerinizi ve tahlillerinizi yaptırmaya olanak sağlayan bir Sağlık Sigortası türüdür. Bu sigorta kapsamına göre normal ve sezaryen doğum masraflarınız da karşılanır.

Gönderiyi oku
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo