Kampanyalar & Duyurular

Zorunlu Deprem Sigortası Fiyatları Ne Kadar?

Olası bir depremin meydana gelmesi durumunda tüm konut ve iş yerlerine güvence sağlayan ve devlet tarafından zorunlu hale getirilmiştir. Devlet tarafından zorunlu hale getirilen Zorunlu Deprem Sigortası 2023 yılı itibari ile fiyatlar güncellendi. Zorunlu Deprem Sigortası, meydana gelen bir depremin sonucundan zarar gören iş ve evlerin zarar görmesi durumunda devreye girer. Meydana gelen hasarları karşılar. 1999 yılında kurulan DASK’ın iki yapı türü için farklı metrekare bedeli bulunur. Acentelere göre bu bedel değişiklik gösterir. Bunun için net bir fiyat bilgisi vermek doğru olmayacaktır. Aynı zamanda her yıl fiyat bilgisi güncellenir.

Zorunlu Deprem Sigortası Nedir?

1999 yılında meydana gelen 7.6 şiddetindeki Gölcük depreminden sonra meydana insan kaybı ve mal kaybı oldukça fazla olmuştur. Doğal afet sigortası, tekrar bir deprem ile karşı karşıya kalınması durumunda aynı hasarlarla karşı karşıya kalmamak için kurulan bir kurumdur. Meydana gelebilecek deprem, tsunami, depreme bağlı olarak yangının çıkması gibi durumlar da maddi güvence sağlıyor. Asıl amaç bütün konutları güvence altına almaktır.

Zorunlu Deprem Sigortası Ne İşe Yarar Neden Önemlidir?

Ülkemizin jeolojik ve tomografik özelliklerine bakıldığında doğal afetler sıklıkla meydana geliyor. Ülkemizin son 60 yıl içerisinde meydana gelen doğal afetlerin neden olduğu yapısal hasarların istatistiklerine bakıldığında tüm bu hasarların ¾'ünün deprem nedeniyle meydana geldiği görülüyor. Depreme karşı Zorunlu Deprem Sigortası yaptırmak, hasar sonrası bir güvence sağlar. İhtiyaca göre yapılacak olan deprem poliçesi sayesinde maddi kayıplar hemen telafi edilir.

Zorunlu Deprem Sigortası Amaçları Nelerdir?

Meydana gelen veya gelebilecek olan doğal afetlerde devreye giren bir sigorta türüdür. Zorunlu Deprem Sigortasının asıl amacı; ülkemizde sağlıklı yapılaşmaya ve ülke genelinde sigorta bilincinin gelişmesine katkı sağlamak. Bunların yanı sıra meydana gelen deprem sonucunda zarar gören konutları güvence altına alan bir sigorta türüdür.

Zorunlu Deprem Sigortası Neleri Kapsar?

Zorunlu Deprem Sigortası; depreme bağlı olarak meydana gelen veya meydana gelebilecek tsunami, yangın ve yer kayması gibi doğal afet risklerine karşı maddi güvence sağlar. Sigorta şirketleri tarafından yapılan bir sigorta türüdür. Poliçe de başlangıç, bitiş tarihi gibi bilgiler yer alır. Doğal Afet Sigortası birçok alanı kapsar. Bunlar; depreme bağlı olarak meydana gelen doğal afet olayları, binaların yıkılması, bahçe duvarları, çatı, merdiven, asansör, baca, ana duvar ve bacalar gibi alanlarda hasarların meydana gelmesi durumunda devreye girer. Zorunlu Deprem Sigortasını, binada meydana gelen hasarların masrafları belirli bir limitler dahilinde ödenmesi şeklinde tanımlanabilir. Sadece binanın içinin zarar görmesi değil binanın kendisinde ve çevresindeki bağlantılı yerlerde de hasarın görülmesi durumunda masraflar sigorta dahilindedir. Aynı zamanda deprem sonucunda meydana gelen yangınlarda sigorta dahilindedir.

Zorunlu Deprem Sigortasının Yararları Nelerdir?

Deprem Sigortası, depremde binanın veya evin zarar görmesi durumunda teminat tutarı geçilmeyecek şekilde meydana gelen hasarlar karşılanır. Ev için sigorta yaptırmak isteyen kişilerin deprem sigortasına sahip olması gerekir.

Deprem Sigortası Zorunlu Mu?

Zorunlu sigorta çeşitleri arasında Deprem Sigortası yer alır. Yani deprem sigortası yaptırmak yasal olarak zorunludur ve yaptırılmaması durumunda bazı yaptırımları bulunuyor. Meydana gelen veya gelebilecek olan depremler sonucunda deprem sigortası yaptırmayan kişiler, devletin sunduğu konut kredisi ve yapılacak olan yardımlardan yararlanamaz. Aynı zamanda konuta su, elektrik ve doğalgaz bağlatamaz. Zorunlu Deprem Sigortası poliçesine sahip olmayanlar hiçbir eve hizmet sağlaması mümkün değildir. Bu sayede deprem sigortasının önemi daha iyi bir şekilde anlaşılmaktadır. Sadece kullanılan ev veya binalar için geçerli olan bir sigorta değildi. Aynı zamanda eve veya binaya bağlı olan bahçe duvarı, çatı, baca ve inşa edilmiş ve tapuya kayıtlı olan tüm alanları kapsamaktadır. Tapusuz ve ruhsatsız hiçbir yapıya deprem sigortası yaptırmak mümkün değildir.

Zorunlu Deprem Sigortasını Kiracı Mı Yapar?

Konut ve ev sahibi olan kişilerin deprem sigortası yaptırması zorunludur. Kiracıların böyle bir zorunluluğu vardır denilmesi doğru değildir. Yasal olarak ev sahiplerinin yaptırması gerekir. Sigorta primini kiracı öder. Deprem Sigortasını kiracılar yaptırabilir. Ancak depremin meydana gelmesi durumunda hasarın meydana gelmesi sonucunda tazminat ödemesini kiracı değil ev sahibi alır.

Detaylı bilgi almak için 0216 232 40 20 numaralı telefondan ya da WhatsApp hattımızdan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Dask Sorgulama Nasıl Yapılır?
Dask Sorgulama Nasıl Yapılır?

Son zamanlarda meydana gelen deprem afetinin yaratmış olduğu büyük felaketlerden sonra Zorunlu Deprem Sigortası işlemlerinin sıklıkla yapıldığı dönemlere girmiş bulunmaktayız. Deprem büyük afetlere neden olabilir.

Gönderiyi oku
Doğum Sigortası: Planlı Geleceğin Anahtarı
Doğum Sigortası: Planlı Geleceğin Anahtarı

Hamilelik sürecinde, doğum sırasında ve doğum sonrasında tüm süreçlerde anne ve bebeğin tüm sağlık giderleri doğum sigortası kapsamında teminat altına alınmaktadır. Tamamlayıcı sağlık sigortasına ve özel sağlık sigortasına ek olarak doğum sigortasının eklenmesi mümkün olmaktadır.

Gönderiyi oku
İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Nedir?
İhtiyari Mali Mesuliyet Sigortası Nedir?

Trafikte meydana gelebilecek olası tehlikelere karşı ihtiyari mali mesuliyet sigortası kişiyi her açıdan güvenceye almaktadır. Bu durum hem maddi açıdan hem de manevi yönden öne çıkar. Günümüzde kusurlu olabilecek pek çok farklı kaza yaşanmaktadır.

Gönderiyi oku

Avantajlı Tüm
Sigortalar Burada!

Sigorta Şirketini Karşılaştıralım,
Size en uygun sigorta teklifini sunalım.

Biz Size Ulaşalım

Aşağıdaki forma bilgilerinizi girerek size ulaşmamızı sağlayabilirsiniz.

logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo
logo